Česká Transplantační Společnost pacientům   

Poradna pro pacienty před a po transplantaci a jejich blízké

Lékaři, zabývající se ve své každodenní praxi transplantací orgánů, odpovídají na vaše otázky.

Na Vaše dotazy odpovídají MUDr. Soňa Fraňková, MUDr. Štefan Vítko, CSc. a doc. MUDr. Petr Němec, CSc. MBA

  

Srdce

29.06.2017
Dobry den, ma zena v pokrocilem veku (76 let) po infarktu predni steny realnou sanci na transplantaci srdce? Angioplastika byla provedena s velkou casovou prodlevou (asi 16 hodin). Poskozeni myokardu je velice rozsahle, prognoza lekaru spatna. Dalsi 2 vencite tepny jsou pry zuzene. Pacientka byla pred infarktem lecena pouze na vysoky tlak, jinak velice telesne aktivni a vitalni. Prichazela by alespon "old to old" transplantace do uvahy? Dekuji za odpoved.

Dobrý den, Oficiálně sice není horní věková hranice pro transplantace srdce dána, ale vzhledem ke zkušenostem (podstatně horší výsledky u starších nemocných) a velkému nedostatku dárcovských srdcí se za věkovou hranici akceptuje 60-65 roků a to dle celkového stavu pacienta. Old-to-old program v oblasti transplantací srdce neexistuje z toho důvodu, že u starých dárců orgánů je téměř ve 100% srdce postiženo, takže se k transplantaci nehodí. S pozdravem Petr Němec
Doc. MUDr. Petr Němec. CSc., MBA, petr.nemec@cktch.cz , 30.06.2017


08.06.2017
Dobrý den, zemřel mi otec na krvácení do mozku. Budou mu odebírat orgány, lékaři nám ani neřekli jaké. Je možné po nějakém čase zjistit a kde zda tyto orgány někomu pomohli. Vím, že je vše anonymní, jen bych ráda věděla, zda smrt mého otce měla nějaký smysl. Moc děkuji.

Dobrý den, náhlá ztráta blízkého člověka, zvláště otce, je vždy velmi bolestivá, proto upřímnou soustrast. Ano, s odstupem několika dní se to dá zjistit. Správně uvádíte, že zákon neumožňuje rozkrýt identitu nemocných, kterým, darované orgány pomohly.
MUDr. Štefan Vítko, stvi@ikem.cz, 09.06.2017


09.02.2016
Dobrý den, poprosím vás o zodpovězení dotazu, jak dlouho se v průměru v České republice čeká na srdce? Jistě záleží na více faktorech, věk, krevní skupina, ale takhle obecně, zda se dá odpovědět. Předem děkuji.

Průměrná doba čekání na transplantaci srdce je 1 rok, ale závisí na celé řadě faktorů , především na aktuálním zdravotním stavu, krevní skupině, hmotnosti apod.
MUDr. Lenka Hošková, leho@medicon.cz, 18.02.2016


06.06.2012
PROČ je transplantace srdce ovlivněna věkem. Copak člověk ve věku 69 už nená nárok dál žít??? Chtěla bych pro tatínka udělat MAXIMUM a jediná možnost je transplantace srdce. Co mám udělat aby byl na listině i v tomto věku??

Věkový limit pro transplantaci srdce má svůj důvod, ve vyšším věku může docházet k řadě komplikací, každý pacient je posuzován individuálně. Pro Vašeho tatínka bychom doporučovali vyšetření na našem pracovišti, nejlepší cestou je poslat poslední zprávu od jeho ošetřujícího kardiologa na oddělení srdečního selhání IKEM a poté bude pozván k vyšetření.
MUDr. Lenka Hošková, Klinika kardiologie IKEM, leho@medicon.cz, 11.06.2012


03.05.2012
Existuje nějaká studie, kde by byla zveřejněna průměrná doba žití po úspěšně provedené transplantaci srdce, za předpokladu dodržování léčebného režimu a zásad správné životosprávy. Nikde tuto informaci nemohu vyhledat a i zde nacházím vyhýbavé odpovědi.

Výsledky transplantací orgánů jsou obecně velmi dobré, roční přežívání se pohybuje u transplantací ledvin kolem 96%, u srdce a jater okolo 90% a u plic 1 rok přežívá asi 80-85% pacientů a přežívání další roky mírně klesá. Závisí však na celé řadě faktorů, které jsou specifické pro každého pacienta(příjemce), důležitou skutečností je věk, základní onemocnění, které vedlo k selhání orgánu, další komplikující onemocnění apod.
MUDr. Lenka Hošková, Klinika kardiologie IKEM, leho@medicon.cz, 14.05.2012


03.05.2012
Chtěla bych vědět, zda je možné opětovně transplantovat srdce, pokud už jednou transplantované bylo, např. po 15-ti letech? Nač vlastně pacienti po TS umírají (myšleno např. po 20-ti letech) ? Jsou to komplikace spojené s léčbou imunosupresivy-selhávání jater či ledvin? Co je nejčastější příčinou úmrtí těchto pacientů?

V oddáleném období po transplantaci srdce jsou nejčastější příčinou úmrtí koronární nemoc (neboli vaskulopatie štěpu) a nádorová onemocnění. Retransplantace srdce v pozdním období po transplantaci je možná, provádí se zřídka, a to v případech, kdy došlo k selhání štěpu. Naše vlastní zkušenosti s retransplantací srdce jsou omezené, byla provedena u několika nemocných a výsledky jsou srovnatelné s ostatními pracovištěmi, které se touto problematikou zabývají.
MUDr. Lenka Hošková, Klinika kardiologie IKEM, leho@medicon.cz, 14.05.2012


05.10.2011
Mám transplantované srdce a ledvinu. Navíc trpím silnou artritidou kyčlí a kolen. Dočetl jsem se že užíváním nápoje "mamajuana" bolesti výrazně snižuje. Mám ale obavy, abych užíváním nápoje neohrozil transplantované orgány.

Pokud máte po transplantaci srdce a ledviny silné bolesti kloubů (kyčlí a kolenou), je nejvhodnější se obrátit na odborníky-ortopeda, který posoudí vaše nálezy a navrhne postup léčby a dále po dohodě se svým ošetřujícím nefrologem je vhodné doplnit vyšetření k vyloučení osteoporózy (řídnutí kostí). K všemu dotazu na pití nápoje "mamajuana", neznáme přesné složení tohoto přípravku, pokud je možné zjistit, tak obsahuje např. marihuanu,aloe vera, rakytník a další neznámé látky rozpuštěné v lihovém extraktu rumu a cukru. Na vaše kloubní obtíže by bylo nejvhodnější použít lokální léčbu a další postup bude pak stanoven dle výsledku vyšetření odborníků.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 13.10.2011


16.08.2011
Od r.2005 po Im, mi pracuje levá komora na 25%,beru léky,ale postupem času se můj stav zhoršuje,myslím tím námahová dušnost.slabost,rychlá únavnost,mám implantovaný defibrilátor,v roce 2010 mi byla odoperována levá ledvina pro Grawitz,žádné metastázy se nenašly.Chtěla bych vědět jestli onkologické onemocnění v anamnéze je trvalou KI pro transplantace,nebo po určité době,je li pacient označen,jako vyléčený z onkologického onemocnění ,má nějakou naději do budoucna ohledně transplantace. Je mi 49 let .

Přítomnost aktivního nádoru v těle představuje absolutní kontraindikaci k transplantaci srdce. Vy se léčíte se srdečním selháním a před rokem Vám byl vyoperován nádor levé ledviny (jak uvádíte Grawitzův tumor),který dále nepostupoval a docházíte na pravidelné onkologické kontroly. V současných doporučeních Společnosti pro transplantaci srdce a plic se doporučuje čekat 5 let od operace. Pokud po celou tuto dobu bude po onkologické stánce všecho vpořádku, můžete být zařazena k transplantaci. Hranice pěti let je doporučovaná, ale nemusí být úplně přesně dodržena, závisí to na druhu nádoru a interval může být také kratší-závisí to na posouzení onkologem. Zvýšená opatrnost je namístě, protože po transplantaci srdce se užívají celoživotně léky potlačující imunitu (imunosupresiva) a výskyt nádorů u pacientů po transplantaci (i když předtím žádný nádor neměli) je všeobecně vyšší než v běžné populaci. Pokud při dalším sledování onkolog posoudí, že Vaše onemocnění je tzv. "v remisi " , tedy , že jste po onkologické stránce vpořádku, budete moci transplantaci srdce podstoupit. Předtím ještě předchází podrobné kardiologické vyšetření, tak abychom mohli zhodnotit pokročilost srdečního onemocnění.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 20.08.2011


01.06.2011
Píšete, že nejčastější komplikací po zavedení defibrilátoru je krvácení v místě rány. Mne ale konkrétně zajímá komplikace možné embolizace z nástěnných trombů při spongiozní KMP /IVNC, jak jsem psala/, protože Warfarin jistě nelze užívat těsně před zavedením a léčba přípravky na ředění krve je u této KMP velice důležitá. Udržuje se hodnota INR před zavedením stejná, jako je doporučeno /u mé skoro tchýně 2,5-3,0/, nebo jiné rozmezí? Já vím, že tato nemoc není častá, ale bohužel, vyskytla se rodině mého přítele. Kolik ICD bylo v IKEM u tohoto typu KMP zavedeno? Objevily se poté tyto komplikace /embolizační CMP apod./?

Imlantace přistrojů typu defibrilátoru nebo biventrikulárního kardiostimulátoru se na našem pracovišti provádějí bez nutnosti vysazení Warfarinu, s přesně stanovenými pravidly,hodnota INR před výkonem se řídí podle druhu přístroje. Neznám zdravotní stav Vaší příbuzné, z Vašich otázek však vyplývá, že je připravovaná k implantaci přístroje. Se svými dalšími kontrétními dotazy týkajícími se implantace defibrilátoru se prosím obraťte na odborníka - arytmologa, který Vám rád na otázky odpoví.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 02.06.2011


27.05.2011
Kdo v IKEM rozhoduje o zařazení na WL a provedení transplantace srdce? Co musí pacient splňovat, aby byl zařazen na WL? Jak je to v IKEM s nutnou léčbou antikoagulancii při zavádění defibrilátoru u pac. s FS a IVNC /dávkování před a po, forma, existuje konkrétní schéma u této konkrétní dg./? Kolik defibrilátorů bylo v IKEM zavedeno a s jakou úspěšností a event.neúspěšností u arytmií při dg. IVNC? Vadí při zavádění defibrilátoru významná dilatace srdíčka? Jsou nějaké KI zavedení defibrilátoru? Jaká jsou zásadní, život ohrožující, rizika při a po zavedení defibrilátoru?

O indikaci k transplantaci srdce v IKEM rozhoduje tým odborníků z Kardiocentra. Na čekací listinu je zařazen pacient s pokročilým srdečním selháním,u něhož byly vyčerpány všechny dostupné možnosti léčby. Kardioverter defibrilátor ,který zachraňuje život pacientům s život ohrožující arytmií , byl poprvé implantován v IKEM v roce 1984 a v posledních letech provádí naše pracoviště přibližně 350 takovýchto výkonů ročně. Přístroj se může zavádět i u pacientů se zvětšeným srdcem. Podrobnosti týkající se přípravy a užívání léků byste se dověděla na našem pracoviště od lékaře, který by Vás k tomuto zákroku doporučil. Přístroj se nedá zavádět v případě, že byste měla např.infekci. Pokud by vznikla komplikace po výkonu, nejčastěji to bývá krvácení v místě operační rány, podrobně byste byla seznámen s možnými riziky ošetřujícím lékařem před plánovaným výkonem.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 29.05.2011


14.05.2011
Kdyby člověk chtěl darovat srdce určité osobě, muselo by se něco shodovat? Například krevní skupina atd?

Dárcem orgánů může být každý zdravý člověk. Po smrti se v Čeké republice předpokládá u každého občana souhlas s darováním orgánů. Pokud byste se chtěla stát dárcem orgánů po smrti, nemusíte již nic dalšího zařizovat. Je však vhodné, abyste o svém přání informovala své blízké. Dárcovství orgánů je ošetřeno v našich právních normách ( v zákoně z roku 2002). V případě transplantace srdce se posuzuje řada ukazazelů, nejdůležitější je odpovídající krevní skupina a váha.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 29.05.2011


04.10.2010
Dne 20.9.2007 mě byl v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem implatován defibrilátor CONCERTO C174-MEDTTRONIC následně jsem se dne 18.12.2007 podrobil dalšímu zákroku k tomuto přístroji v nemocnici Na Homolce v Praze. Do součastné doby se se při denním požívání předepsaných léků potýkám se zdravotními problémy a to zvýšenou dušností při sebemenší námaze,ale zejména zavodňováním těla,kdy kdy dochází k velkému kolísání hmotnosti. K odvodňování užívám denně ráno 1 ks.tablety Furorese 250, při problémech s dýcháním pak ještě půl nebo celou tabletu během dne. Po shlédnutí televizního pořadu "Život na vlásku"mě upoutalo sdělení pacienta čekajícího na transplataci, že před transplatací mu bylo provedeno odvodnění v IKEMU. Dovoluji si touto cestou požádat, zda by bylo možné provedení vyšetření mého zdravotního stavu a způsobu léčby ve vaši nemocnici IKEM. V součastné době docházím na pravidelné půlroční kontroly na kardiologii v Mostě a kontrolu přístroje v Ústí nad Labem. Nevím zda je tato moje žádost adresována na kompetetní místo,ale nikde jsem se na internetu nedopátral jiné možnosti.

Nejschůdnější cestou, jak být vyšetřen na našem pracovišti je obrátit na vašeho spádového kardiologa, který napíše krátké doporučení,případně přiloží poslední zprávu a vše pošle na oddělení srdečního selhání do IKEM. Poté budete pozván do ambulance srdečního selhání a dle vyšetření vám pak doporučíme další postup léčby.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 04.10.2010


02.09.2010
Moje maminka 65 let má velmi slabé srdce (funguje jen tak na 10-20%), dle sdělení lékaře je prognóza velmi nepříznivá a že kdyby měla 50 let a jinak byla zdravá tak by to bylo na transplantaci srdce. Zároveň dochází 3x týdně na hemodialýzu. Je nějaká naděje dostat se na čekací list pro transplantaci srdce i přes kontraindikace - selhání ledvin a věk?

Vaše matka je velmi vážně nemocná, kromě závažného onemocnění srdce má též těžkou poruchu funkce ledvin a jak píšete, je 3x týdně v dialyzačním programu. Za těchto okolností není možné předpokládat, že by mohla být zařazena k transplantaci srdce. Dalším limitujícím faktorem je také její věk.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 20.09.2010


02.09.2010
Otcův sval resp. jedna srdeční komora je z neznámých příčin nefunkční. Bral léky, ale jeho stav se horší. Jedna s příčin byl špatná diagnostika, nemoc byla zjištěna dost pozdě.Jeho lékař jako jedinou možnost pomoci doporučil transplantaci srdce. Koho kontaktovat a kam se máme obrátit, vzhledem k tomu,že ač jde údajně o čas, lékař který má otce v péči má k věci dost odažitý postoj.

Pokud má váš otec nemocné srdce, pak je důležité, aby byl pravidelně sledován u kardiologa, v případě zhoršování stavu je nejlepší se prostřednictvím toho specialisty obrátit na naše pracoviště, kde bude podrobněji vyšetřen. Stačí,když Váš kardiolog pošle krátké doporučení nebo poslední zprávu na oddělení srdečního selhání.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 20.09.2010


06.07.2010
Ráda bych se zeptala, jestli existuje nějaká věková hranice, nad kterou se transplantace srdce neprovádí ? Lékař na koronární JIP, kde se momentálně naše maminka nachází, nám sdělil, že všechny léčebné metody vyjma transplantace srdce byly vyčerpány, avšak vzhledem k věku maminky (62 let) je nepravděpodobné, že by byla k transplantaci přijata.

Posouzení pacienta k případné transplantaci je komplexní a zahrnuje mnoho vyšetření, u onemocnění srdce zvažujeme transplantaci ve věku nad 60 let jen vyjímečně, a to v případě, že nemocný netrpí žádným dalším onemocněním.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 20.09.2010


16.06.2010
Je mi 29 a jsem 15let po OTS a s přitelem chceme založit rodinu, kardiolog v centru mi nechce dat jasnou odpoved, s přitelem jsme na tom docela psychicky zoufali,nikdo nam nechce rict zda mužem či nikoliv. Nedavno jsem se na netu dočetla že lze otehotnet i pres to že by to bylo rizikove těhotenstvi.. Potřebuji nějakou rozumnou odpoved.

Těhotenství a porody po orgánových transplantacích nejsou časté. Největší zkušenosti jsou dosud u žen po transplantaci ledvin nebo jater, mnohem menší po transplantaci srdce. Všechna těhotentví po transplantaci jsou hodnocena jako vysoce riziková a vyžadují spolupráci týmu zkušených odborníků. Celosvětově je zaznamenáno asi jen 50 pacientek, které otěhotněly po transplantaci srdce a kterým se narodilo zdravé dítě v 66% případů. Za dobu 25 let, kdy se provádějí transplantace srdce v našem centru, dosud žádná žena neporodila dítě. Po transplantaci srdce je v případě otěhotnění zvýšené riziko odhojení (rejekce)srdce, dále je žena ohrožena vysokým krevním tlakem a zhoršením činnosti ledvin a cukrovkou.U pacientek po transplantaci srdce je více namáhán oběhový systém,protože se zvětšuje množství tekutiny v těle. Chápu, že vás otázka založit rodinu velmi trápí, nicméně důležitý je také váš aktuální zdravotní stav a celkové rodinné zázemí. Je důležité si uvědomit, že zkušenosti s těhotenstvím po transplantaci srdce jsou celosvětově velmi omezené ve srovnání s pacientkami po transplantaci jiných orgánů. Kromě výše zmíněných problémů může dojít k předčasnému narození dítěte,samovolnému potratu a také nelze vyloučit vrozené vady plodu. Některé imunosupresivní léky také procházejí placentou a jsou přítomné v mateřském mléce. Závěrem je možné shrnout, že těhotenství po transplantaci srdce je vysoce rizikové a žen, které otěhotněly po transplantaci srdce je jen velmi málo.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 02.07.2010


09.04.2010
Je možné u pacienta po transplantaci srdce provést operaci pupeční kýly?

Po transplantaci srdce je možné podstoupit operaci pupeční kýly. Nejvhodnější postup je nechat se vyšetřit v chirurgické ambulanci, v případě,že chirurg operaci doporučí, pak kardiolog provede předoperační vyšetření a jestliže bude vše vpořádku, můžete k operaci.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 11.04.2010


24.02.2010
Za týden mám termín porodu a ve 33. týdnu těhotenství mi zjistili, že mininko má vážnou komplexní vadu na srdíčku, tak jsem se chtěla zeptat, zda i u mininek je možná transplantace srdce a co by to pro to maličké později obnášelo. Pokud transplantace není možná, můžeme se s přítelem rozhodnout, že bychom ho v případě tak vážného stavu chtěli nechat jen dožít - je to možné?

Píšete, že v 33.týdnu těhotenství byla zjištěna srdeční vada u očekávaného dítěte, po porodu lékaři posoudí závažnost onemocnění. Podle stavu pak je možná operace vrozené srdeční vady, transplantace srdce u dítěte je také možná, avšak po vyčerpání veškeré předchozí léčby. Teoreticky věková hranice není zásadně omezená.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 12.03.2010


11.02.2010
Zajímalo by mě, jestli se při úmrtí člena rodiny dává podepsat manželovi, manželce nebo jinému blízkémů příbuznému souhlas s darováním orgánů zemřelého. Nebo se orgány odebírají automaticky, když je k tomu příležitost? Dál by mě zajímalo, jak se může člověk stát dárcem orgánů. Ale jenom orgánů. Slyšela jsem, že pokud chce být člověk dárcem, tak musí darovat vědě celé svoje tělo. Co je na tom pravdy. Taky bych chtěla vědět, jak je darování orgánů v naší republice upraveno legislativně.

Dárcem orgánů může být každý zdravý člověk. Po smrti se v Čeké republice předpokládá u každého občana souhlas s darováním orgánů. Občané, kteří nesouhlasí , se musí zaregistrovat do "Registru osob nesouhlasících s posmrtným darováním tkání a orgánů" . Pokud byste se chtěl stát dárcem orgánů po smrti, nemusíte již podnikat žádné další kroky. Je však vhodné, abyste o svém přání informoval své blízké. Lékař by dle zákona u každého zemřelého (který není ve výše zmíněném registru) měl zvážit, zda není vhodným dárcem orgánů. Vše je ošetřeno v našich právních normách (Zákon č. 285/2002 Sb.).
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 12.03.2010


26.12.2009
Dalo by se zjistit od koho je darovaný orgán? Znám jednoho obdarovaného, který má srdce už 15 let a nedodržuje žádnou zásadu o životosprávě kterou jsem se dočetl. Jak dlouho se dá vydržet při pití alkoholu,kouření atd,?

Jména ani další podrobnosti dárců orgánů nesdělujeme. Pokud se ptáte na přítele, který je po transplantaci a nedodržuje správnou životosprávu, tak to jistě není v pořádku, měl by pravidelně chodit na procházku a kouření je naprosto nevhodné,stejně tak jako časté pití alkoholu. Přežívání po transplantaci srdce je individuální, ale špatná životopsráva ho může výrazněji zkrátit.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 28.12.2009


28.10.2009
Jsme studentky gymnázia a dostaly za úkol vypracovat seminární práci na téma transplantace. Chtěly bychom se zeptat, jak funguje transplantační centrum a jak obecně vypadá schéma od indikace k transplantaci do odchodu z nemocnice s transplantovaným orgánem.

Pro vaši seminární práci by bylo nejvhodnější si sjednat schůzku na Transplantačním centru IKEM, abyste získaly předběžnou představu, jak toto pracoviště funguje, případně je možné navštívit jednotlivé kliniky dle typu transplantovanáho orgánu.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 01.11.2009


18.05.2009
V důsledku užívání kortikoidů (prednison) máme prakticky všichni potíže s nadváhou. Ani poměrně přísná dieta spolu s cvičením většinou nepomáhá. Pokud se nejedná o krajní případy, lékaři naše stížnosti berou spíše s úsměvem (není to taková katastrofa, bez léků byste nepřežili...). Tento fakt samozřejmě respektujeme, ale rádi bychom se přeci jenom prebytečných kil zbavili. Existuje nějaká poradna, nebo lék, který by nám naše snažení usnadnil, nebo alespoň zracionalizoval? V běžných poradnách raději s transplantovanými nechtějí mít nic společneho, bojí se rizika.

Po transplantaci srdce je důležité udržovat určitou životosprávu. Pravidlený pohyb a vhodný jídelníček většinou napomáhají k udržení hmotnosti. Pokud se přebytečné kilogramy nedaří shodit, je dobré se zříci některých pochutin jako jsou sladkosti nebo tučnější jídla. Ve všech větších městech nebo fakultních nemocnicích existují obezitologické ambulance, kde je možné se poradit o skladbě jídelníčku nebo se prostřednictvím této ambulance objednat ke kondičnímu cvičení.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 08.06.2009


01.02.2009
Narodila jsem se se všemi orgány na opačné straně. Genetička mi řekla ,že se to jmenuje "SITUS VISCERUM INVERZUS". Zajímalo by mě, kdybych nedej bože někdy potřebovala transplantaci nepárového orgánu např. srdce, jestli by to byl problém. Když si představím, jak tam jdou všechny ty cévy, tak u mě to musí jít na opačnou stranu , než u běžných srdcí a těžko se asi dá jen přetočit.

Vaše vrozená odchylka , v latinském pojmenování (situs viscerum inversus) znamená,že vaše důležité vnitřní orgány včetně srdce jsou uloženy v obrácené poloze, tedy i srdce se nachází na pravé straně hrudníku. Zatím jste zdráva, jak uvádíte a váš lékař zná váš aktuální zdravotní stav. Pokud byste někdy v budoucnu onemocněla a měla problémy se srdcem a potřebovala operaci, bylo by možné operovat, v případě transplantace, na kterou se ptáte, by to také bylo proveditelné, důležité by bylo předtím podrobné vyšetření včetně posouzení kardiochirurgem.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 12.06.2009


01.12.2008
Můj švagr leží v Ikemu a čeká ho zřejmě transplantace srdce. Je mu 30let a vždy žil zdravě. Lékaři ještě nepřišli na léky, které by transplantaci oddálili. Měla bych pár dotazů: 1) jak dlouho může žít (přibližně) člověk s novým srdíčkem, 2) jaká je pravděpodobnost, že tělo přijme nový orgán, 3) zda bude moci žít plnohodnotný život nebo se bude muset omezovat?

U vašeho 30 letého příbuzného je zvažována transplantace srdce. Ptáte se, zda jsou nějaké léky, které by transplantaci oddálily.
Pokrok v léčbě srdečního selhání je velký a přispěl k tomu i výzkum léků a dalších podpůrných systémů.
Přesto může být onemocnění tak pokročilé, že jsou vyčerpány všechny léčebné možnosti a poté se zvažuje transplantace srdce.
Přežívání po Tx srdce se výrazně zlepšilo s podáváním nových léků, které potlačují imunitu, a tím se také snížila možnost odhojení orgánu. Po transplantaci srdce dochází u většiny pacientů ke zlepšení kvality života i výkonnosti, jsou určitá omezení, jako pravidelné užívání léků a návštěvy u lékaře, ale tato opatření se dají zvládnout.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 09.12.2008


25.09.2008
Chtěl bych po mé smrti darovat orgány. Kde probíhá registrace pro potencionální dárce?

Dárcem orgánů může být každý zdravý člověk. Po smrti se v Čeké republice předpokládá u každého občana souhlas s darováním orgánů. Občané, kteří nesouhlasí , se musí zaregistrovat do "Registru osob nesouhlasících s posmrtným darováním tkání a orgánů" . Pokud byste se chtěl stát dárcem orgánů po smrti, nemusíte již podnikat žádné další kroky. Je však vhodné, abyste o svém přání informoval své blízké.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 02.10.2008


20.06.2008
Před měsícem byla babička-51 let na transplantaci srdce - dilatační kardiomyopatie, zajímalo by nás na kolik procent je tato nemoc dědičná.

DKMP jsou onemocnění srdečního svalu, která jsou charakterizována zvětšením a poruchou funkce levé komory jako pumpy, zvětšené bývají v menší míře též ostatní srdeční oddíly. DKMP se vyskytuje nejčastěji ve středním věku, může se však objevit i v dětství nebo naopak u starších osob. Nejčastější příčinou je proběhlé virové onemocnění, poruchy imunitních mechanismů a vlivy dědičné. Přibližně u 25% nemocných je možné nalézt onemocnění také u jejich blízkých příbuzných.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 10.07.2008


01.06.2008
Dají se ještě dnes dají darovat orgány,popřípadě i tělo na vědecký výzkum po smrti člověka?

Dárcem orgánů může být zdravý člověk. Po smrti se v Čeké republice předpokládá u každého občana souhlas s darováním, s tím, že ti občané, kteří nesouhlasí , se musí zaregistrovat do Registru osob nesouhlasících s posmrtným darováním tkání a orgánů. Pokud byste se chtěla stát dárkyní orgánů po smrti, nemusíte již podnikat žádné další kroky. Je však vhodné, abyste o svém přání informovala své blízké. Darování těla, orgánů nebo tkání po smtri člověka k vědeckým účelům je podle zákona o pohřebnictví možné. Zpravidla člověk učiní nabídku anatomickému ústavu některé z lékařských fakult (obvykle nejblíže místa bydliště dárce). O darování se sepíše smlouva, která vymezí i postup po smrti dárce (koho uvědomit apod.). Velice děkujeme, že se o tyto otázky zajímáte.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 03.06.2008


19.05.2008
Můj syn má těžou dilatační kardiomyopatii a čekáme na transplantaci. 8.2.2008 mu v nemocnici dělali katetrizaci. Chtěla jsem se zeptat jesli mu budou muset dělat katetrizaci znovu ještě před transplantací? Jak je katetrizace důležitá? Syn má jen 4 roky tak mu ji musí dělat v narkoze a já mám strach, že ji už nezvládne.

Zkuste se obrátit na Vašeho ošetřujícího lékaře, neznám výsledky vyšetření, pokud bude klinický stav syna stabilní, pak lze s dalším katetrizačním vyšetřením počkat.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 30.05.2008


11.04.2008
Mám syna má 4 roky a má těžkou dilatační KMP. Je zařazen na weiting listu jako akutní přes dva měsíce.Podle lékařů je schopen přijmout srdce až 55kg darce. Chtěla jsem se zeptat jak časté jsou transplantace u tak malých dětí?Existuje nějaký odkaz kde by byly uvedeny údaje ohledně dětí? Nevím zda vše co jsem četla na vašich stránkách se týká i dětí nebo jen dospělích.

Transplantace srdce u dětí provádí Transplantcentrum Brno a u větších dětí Transplantcentrum IKEM. Počet transplantací je limitován nedostatkem dětských dárců orgánů. Kardiologové a kardiochirurgové posuzují velikost hrudníku a ostatní ukazatele, takže je možné, že i 55 kg dárce by mohl být vhodný pro Vašeho synka. Nebojte se zeptat odborníků včetně ošetřujícího lékaře z TC.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 16.04.2008


09.04.2008
Můj syn leží v IKEMu na JIP s dilatační kardiomyopatií, dle sdělení lékařů nevylučují i transplantaci srdce, chtěla bych se zeptat jak dlouhá je čekací doba, jak jsou pacienti před transplantací připravováni a jak vypadá jejich život po transplantaci.

Pokud je onemocnění dilatační kardiomyopatiií velmi pokročilé a jsou vyčerpány všechny předchozí léčebné možnosti, pak je pacient vyšetřen a zvažuje se indikace k transplantaci srdce. Ještě před zařazením na čekací listinu je pacient podrobně seznámen se svým zdravotním stavem a ošetřující lékař a vedoucí lékař oddělení pak pacientovi vysvětluje celou problematiku, jaký denní a léčebný režim ho čeká po případné transplantaci, odpoví na otázky. Čekací doba na transplantaci je různá, záleží na mnoha okolnostech, na aktuálním zdravotním stavu, na vhodnosti dárcovského srdce, na hmotnosti a krevní skupině apod.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 16.04.2008


03.04.2008
Je mi 41 let a loni v listopadu mi zjistili globální kardiální insuf., dilatační KMP, EFLK 25%. Mám velké problémy s dýcháním a otoky. Po zavedení léčby a první návštěvě kardiologa mi bylo sděleno, že jelikož se léčím taky na astma a roztroušenou sklerózu (která je ovšem stabilní, EDSS 1), že jsou tyto nemoci kontraindikací k transplantaci srdce, o které mluvili všichni lékaři po zjištění diagnózy. Je v tomto případě skutečně transplantace nemožná? Můj neurolog mi řekl, že stran RS nevidí žádný problém, zvlášť v mém případě, kdy je RS dlouhodobě stabilní.

Z Vašeho dotazu vyplývá, že se léčíte na astma a na roztroušenou sklerózu, nově zjištěným onemocněním je dilatační kardiomyopatie. Vše závisí na závažnosti srdečního onemocnění, pokud by se onemocnění srdce výrazně zhoršovalo a léky a zavedená režimová opatření by nepomáhala, bylo by možné zvážit indikaci k transplantaci srdce, avšak za předpokladu, že postižení roztroušenou sklerózou by bylo mírného stupně a bylo dlouhodobě stabilní , což zatím Váš ošetřující neurolog takto hodnotí.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 23.04.2008


23.03.2008
Jaké jsou (pokud tedy jsou..) možnosti léčby vaskulopatie štěpu. Jsem 1 rok po transplantaci srdce a při vyšetření na ICUS mi byla zjištěna počínající koronární nemoc štěpu (pravděpodobně imunologického původu). Cholesterol, triacylglyceroly i glukóza v normě.

Vyšetření intravaskulárním ultrazvukem je velmi podrobné, takže jsou patrné i změny, které by při klasickém vyšetření pod rengenem při koronarografii nebyly patrné. Vaskulopatie, jak ji pisatel nazývá nebo koronární nemoc štěpu obecně je složitým problémem po transpantaci orgánů (srdce) a podílí se na ní mnoho různých příčin. Co může pacient dělat, nejlépe je se snažit dodržovat přiměřený životní styl, pokud může rekreačně sportovat, hlídat si váhu, nekouřit. To, že nemá cukrovku a hodnoty cholesterolu jsou v mezích normy je příznivé. Vhodné je preventivně užívat léky snižující hladinu cholesterolu, tzv.statiny (obvykle Lescol), které částečně ochraňují stěny cév, aby se zde cholesterol neukládal.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 30.03.2008


11.03.2008
Je možné všeobecně říci, jak dlouho po transplantaci srdce může pacient žít? Pochopil jsem, že riziko je velmi vysoké. Pokud tedy 100% dodržuje rady lékařů. Řekněme, že operovanému člověku je okolo 50ti let.

Vyjádřit se přesně k tomu, jak dlouho bude pacient po transplantaci srdce žít, je velmi obtížné. Záleží na celé řadě okolností, na věku , na dalších přidružených onemocněních, zda již dříve před operací pacient prodělal infarkt, kouřil nebo měl vysoký krevní tlak, po operaci je důležité, jak tělo nové srdíčko přijme, zda nejsoučastěji přítomna infekční onemocnění apod.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 21.03.2008


02.03.2008
Mému manželovi bylo přesně před rokem transplantováno srdíčko. Pravidelně dochází na biopsie i kontroly. Mívá občas zvýšenou teplotu. Tak 37.1, 37.2. Má zvýšenou chuť k jídlu, přibývá na váze, ale subjektivně mu nejvíce vadí zhošení zraku a sluchu. Objektivně skutečně hůře vidí i slyší. Musím s ním mluvit mnohem hlasitěji, v autě dohlížím na provoz kolem. Bojíme se oslepnutí a ohluchnutí. Co máme dělat? Prosím poraďte nám. Když se manžel o tom zmíní na kontrolách, tak lékaři nereagují, jako by ho neslyšeli, že to říká.

Pacient po transplantaci srdce se potýká s celou řadou problémů ,které přimo nesouvisí s "novým srdcem" . Částečně jsou tyto problémy způsobeny vedlejšími účinky léků (imunosupresiv), které musí všichni pacienti užívat, aby se srdce neodhojilo. V prvním roce je pacient více ohrožen infekcí, v dalším období je pak potřeba sledovat hodnoty krevního tlaku, cholesterolu a stav ledvinných funkcí, proto jsou pravidelné 3 měsíční kontroly na Klinice kardiologie. Ostatní problémy se pak řeší ve spolupráci se specialisty.

  1. pokud má manžel občas zvýšenou teplotu, je třeba vyloučit případnou infekci, ke které je po transplantaci zvýšená náchylnost.
  2. Zvýšená chuť k jídlu je podněcována léky, které pacienti užívají k potlačení imunity, zvláště po prednisonu a s tím souvisí i nárůst hmotnosti. Proto je vhodné omezit množství jídla a jíst menší porce a chodit na procházky
  3. Píšete, ža Váš manžel hůře vidí, příčin může být u něj několik, léčí se na zelený zákal, je po úraze pravého oka před lety, proto by bylo vhodné se obrát na specialistu- očního lékaře
  4. totéž bych doporučila i k problematice zhoršeného sluchu.

MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 11.03.2008


21.02.2008
Po smrti mé sestry v roce 2006 jsme souhlasili s darováním srdíčka. Dalo by se zjistit zda byla transplantace úspěšná a zda příjemce-pacient žije?Dozvěděl by se na vlastní žádost kdo byl dárcem?

Jména ani kontakty na rodiny dárců a naopak rodinám dárců na příjemce orgánů nesdělujeme. Zachovávat anonymitu mezi dárcem a příjemcem nám přímo nařizuje zákon č. 285/2002 Sb (tzv. transplantační zákon).
Pokud jsme v kontaktu s pozůstalými dárce, sdělujeme jim pouze, jaké orgány byly odbrány a transplantovány a jak se daří příjemcům.

Příjemce srdce, které mu darovala Vaše sestra. mohu vyhledat a sdělit Vám, jak se mu daří.
K tomu potřebuji znát jméno Vaší sestry a datum, kdy zemřela a stala se dárkyní orgánů. Pro tyto již osobní a konkrétní údaje můžete použít e-mail evpo@ikem.cz.


MUDr. Eva Pokorná, CSc. , evpo@medicon.cz, 27.02.2008


25.12.2007
Můj otec je po transplantaci srdce už 7let, poslední dobou má problémy s hybností rukou i nohou spojené s velkými bolestmi, obvodní lékař i specialista mu nedokáží pomoct. Jsou i lékaři, kteří se přímo zabývají pacienty po transplantaci srdce a pozdějšími komplikacemi?

Pacienti po transplantaci srdce jsou pravidelně sledováni kardiologem každé 3 měsíce, i když jejich srdce "dobře pracuje", mohou se vyskytnout určité problémy týkající se jiných orgánů, souvisí to jednak s pokračujícím věkem, ale mnohdy také s vedlejším účinky imunosupresivních léků. Nejsou přímo lékaři,kteří by se zabývali pozdějšími komplikacemi po transplantaci srdce, ale podle obtíží pacienta, obvykle kardiolog odesílá nemocného k příslušnému odborníkovi. Ve vašem případě,jestliže váš otec má problémy s hybností rukou a nohou, měl by být vyšetřen neurologem, případně ortopedem, vyloučit zda se nejedná o problémy kostního metabolismu(řídnutí kostí), vyloučit svalové postižení, případně určit vhodnou rehabilitaci.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, lenka.hoskova@ikem.cz, 07.02.2008


06.11.2007
Když bych chtěl někomu darovat svoje organy nebo tak na transplantaci po odemření mozku je to možné ? a jaké sou podminky ?

Možnost darovat orgány je de facto dvojí. První možnost je za svého života, tzn. jako žijící dárce. v tomto případě jde konkrétně o ledvinu a k darování dochází většinou v rámci užší či širší rodiny, eventuelně mezi přáteli. Darování orgánů po smrti je možné tehdy, pokud zemřelý člověk za svého života nevyslovil nesouhlas s posmrtným darováním orgánů. Tento nesouhlas je možno registrovat v tzv, Registru osob nesouhlasících s posmrtným darováním tkání a orgánů. Pokud byste se chtěl stát dárcem orgánů po smrti, nemusíte dělat nic, pouze by bylo dobré, aby o vašem příní věděli Vaši nejbližší příbuzní. Jenom pro úplnost uvádím, že situací kdy od zemřelého člověka lze odebrat funční orgány, je velice málo. Musí být diagnostikována primárně smrt mozku, je to například v situacích, kdy dojde k prudkému krvácení do mozku či izolovanému poranění mozku. Ročně v České republice se stane zemřelými dárci orgánů okolo 200 osob.
MUDr. Eva Pokorná, CSc. , eva.pokorna@ikem.cz, 26.11.2007


02.11.2007
Jsem 1,5 roku po transplantaci srdce. Zvažuji graviditu a potřebuji co nejvíce informací. Můžete mi, prosím, seriozně zdělit všechna rizika a pokud možno,nějaké procenta ve světě?

Obraťe se na Vašeho ošetřujícího lékaře a nebojte se ho otevřeně ptát. Transplantace orgánu a imunosupresivní léčba nejsou důvodem kontraindikace těhotenství. Naopak transplantace vrací pacienty do plnohodnotného života, a to že ženy mohou mít děti je právě potvrzením této věty. Ve světě i v České republice je řada žen po transplantaci orgánů, které porodily zdravé dítě. Nedávno se naší pacientce po transplantaci jater narodilo již druhé dítě. Vaše gravidita by byla samozřejmě riziková. Konkrétně v IKEM se stará o gravidní transplantované pacientky jeden lékař, který úzce spolupracuje s Gynekologicko porodnickou klinikou u Apolináře. Musela byste být jistě více kontrolována, jak z hlediska Vašeho zdraví tak zdraví dítěte. Nevím, jaká byla vaše diagnoza, pro kterou srdce selhalo a musela jste podstoupit transplantaci. Pokud by se jednalo o možné dědičné onemocnění, bylo by uurčitě vhodné se poradit s genetikem. Důležité je, abyste vše řešila se svým partnerem a abyste měla vy i Vaše dítě dobré rodinné zázemí. Což samozřejmě platí obecně, ale pro Vás je to velmi důležité. Přeju pevné zdraví a samozřejmě i hodně štěstí
MUDr. Eva Pokorná, CSc. , eva.pokorna@ikem.cz, 26.11.2007


24.10.2007
Můj přítel (35 let) čeká již 3 roky na transplantaci srdce a plic. Má vrozenou srdeční vadu, která poničila zároveň i jeho plíce. Jeho život byl celkem normální a své dětství prožil jako ostatní děti, až na to, že nemohl být tolik aktivní ve sportech atd.. Před 4 lety se jeho zdravotní stav trošičku zhoršil, proto se lékaři rozhodli zařadit mého přítele na čekací listinu pro transplantaci srdce a plic. Protože ale není ve velmi kritickém stavu, vždy mají před ním přednost pacienti, kteří nemohou na transplantaci již déle čekat. Před několika lety se lékaři rozhodli nasadit velmi drahé léky, které se zdají působit, protože až na to, že se můj přítel velice rychle unaví a nemůže dělat nic fyzicky náročného, jeho zdravotní stav je stabilizovaný a on může žít vcelku „normální“ život, na který je zvyklý. Má otázka je, v kterém momentě by se člověk měl rozhodnout pro transplantaci? Tím, že je zařazen na čekací listině je jeho život trochu omezený, nemůže vycestovat ze země (což je pro něj největší bolest, protože on hrozně rád cestuje) a v podvědomí stálé očekává telefon, že může podstoupit transplantaci….. Nad celou transplantací je ale stále velký otazník, co když po transplantaci bude jeho zdravotní stav mnohem horší než je nyní… V nás obou je stále ta velká otázka, zda být na čekací listině i přesto, že zdravotní stav je stabilizovaný a nebo žit život bez jakýchkoliv omezení, pravda ne tolik aktivní, ale vcelku kvalitní.

Odpověď na vaši otázku není jednoduchá a asi Vám nikdo jednoznačnou odpověď ani dát nemůže. Určitě byste měli otevřeně hovořit s ošetřujícím lékařem vašeho přítele. Popřípadě si vyžádat konzultaci jiného odborníka a diskutovat i eventuelně jiný názor. Já si na základě vašeho dotazu, bez znalosti podrobné dokumentace a konzilii odborniku, rozhodně odpovědět netroufám.
MUDr. Eva Pokorná, CSc. , eva.pokorna@ikem.cz, 30.10.2007


30.09.2007
Manžel (51 let) je diabetik na inzulínu má dilatační KMP. Hodně špatně dýchá a ujde velmi pomalu sotva pár desítek metrů. Jeho kardiolog o transplantaci nemluví je možno aby manžela vyšetřil jiný lékař a je ev. možné se objednat se na vyšetření k vám.

Na dálku lze těžko posoudit, zda by Váš manžel byl vhodným kandidátem na transplantaci srdce. Vašeho manžela by měl o možnosti léčení jeho nemoci informovat ošetřující lékař, ať přímo otázku možnosti transplantace položí. V případě, že by chtěl další konzultaci (= názor jiného lékaře), ať se obrátí přímo na kardiologickou kliniku IKEM nebo Brno. Kontakty jsou uvedeny na těchto webových stránkách.
MUDr. Eva Pokorná, CSc. , eva.pokorna@ikem.cz, 01.10.2007


20.09.2007
Můj otec je po dvou IM, má kardiostimulátor, bypassy, absolvoval ablace...Nemůže ujít dále jak 100m bez zadýchání, nedej bože, kdyby měl jít rychleji, jsou dny, kdy raději nevychází z domu, protože neví, zda bude moci dýchat. Ráno mu trvá nejméně půl hodiny, než se "rozdýchá". Bylo mu řečeno že transplantace srdce je jediným řešením jeho stavu, ale zároveň, že je ještě moc zdráv, aby mohl být zařazen na waiting list. Nedokážu si představit, kde je ta hranice, kdy člověk může být na waiting list zařazen. Také by mě zajímalo, jestli to že ho nezařadili, je spíše negativní, nebo pozitivní, neboť každá operace samozřejmě nese svá rizika.

Bohužel nejsem schopna se konkrétně k tatínkově stavu vyjádřit, obraťte se prosím na lékaře, který vašeho otce ošetřuje. Důležité je, že váš otec je v lékařské péči a že se možnost transplantace zvažuje. Obecně ale lze říci, že transplantace srdce je život zachraňující výkon a nemocný je k němu indikován, pokud už před sebou nemá žádnou šanci na zlepšení stavu.
MUDr. Eva Pokorná, CSc. , eva.pokorna@ikem.cz, 24.09.2007


13.09.2007
V pripade ze bych se neregistroval proti transplantaci organu v případě smrtelného úrazu, je mozne omezit skupinu příjemců? Je mozne organy odkazat a nechat pozustale prodat je? Myslenka darovani a vyberu dle potrebnosti je absurdni! Mohu nechat pokud ne pozustale tak stát ziskat na organech zdroje pri drazbe? Prici se mi myslenka darovani.

Orgány lze pouze darovat nikoli prodávat či dokonce dražit. Tento fakt je zakotven i v našich právních normách (Zákon č. 285/2002 Sb.).
MUDr. Eva Pokorná, CSc. , evpo@medicon.cz, 18.09.2007


Zpět na poradnu


Transplantační centra Informační zdroje Imunosupresivní léky Slovníček Poradna
Mapa webu Kontakty Partneři

Praha běží vstříc transplantacím
 

Program transplantace ledvin od žijících dárců

Eulod

RSS verze 1.0
RSS (verze 1.0)

 

Česká transplantační společnost

Stránky pro odborníky

Český Tým Transplantovaných

 
© 2007 Česká Transplantační Společnost Datum poslední aktualizace: 21. 06. 2017