Česká Transplantační Společnost pacientům   

Život po transplantaci ledviny

Cesta domů

Cesta domů po transplantaci je obvykle radostná a dojemná událost, avšak tento pocit radosti může být v prvních několika týdnech doprovázen úzkostí, dokonce i mírnou depresí. Je důležité si uvědomit, že uzdravování je proces trvající mnoho týdnů až měsíců. Jak vám, tak i vaší rodině bude chvíli trvat, než se přizpůsobíte novému stylu života. Naučit se žít s transplantovanou ledvinou vyžaduje určitý čas. Většina lidí toto období zvládne lépe, pokud se aktivně účastní dlouhodobého procesu celkové tělesné a duševní rehabilitace. Jakmile uplyne citlivé období trvající asi tři měsíce, začne pro většinu pacientů po transplantaci ledviny návrat k plnému a aktivnímu živo tu. Problémy mohou postihnout kohokoliv po transplantaci, většina pacientů však vede normální život. Pracují, mají rodiny, děti, aktivně se účastní dění ve svém okolí, užívají si zábavy a svých koníčků.

Dieta a výživa

Řádné jídlo je důležitou součástí ozdravného procesu.

Před transplantací jste byli dlouho nemocní a pravděpodobně jste ztratili hodně na hmotnosti. Proto je řádné jídlo důležitou součástí ozdravného procesu a zdravá a vyvážená strava vám pomůže vrátit se zpět do formy. Bohužel jedním z účinků, který pozorují takřka všichni pacienti užívající Kortikosteroidy, je dramatický vzestup chuti k jídlu.

Přibývání na hmotnosti je pro mnoho pacientů po transplantaci vážný dlouhodobý problém. Proto bude možná třeba, abyste dodržovali dietu s nízkým obsahem tuků a cukrů. To pomůže kontrolovat vaši hmotnost a hladinu cukru v krvi. Požádejte odborníka na výživu, aby vám pomohl sestavit plán vyvážené stravy, která by splňovala vaše potřeby.

Možná bude zapotřebí, abyste dodržovali dietu s nízkým obsahem tuků a cukrů.

Strava by měla obsahovat:

  • ovoce (pamatujte, že některé ovoce, jako jsou banány, obsahuje velké množství draslíku, proto je rozumné vystříhat se jejich nadměrného příjmu)
  • zeleninu
  • celozrnné obiloviny a chléb
  • nízkotučné mléko a mléčné výrobky nebo jiné zdro je vápníku
  • libová masa, ryby, drůbež a další zdroje bílkovin

Další doporučení:

  • Sledujte svou hmotnost.
  • Mezi hlavními jídly se vystříhejte sladkých zákusků, jako jsou koláče a sušenky. Pokud máte hlad, vezměte si nějaké ovoce nebo zeleninu (mají malý energetický obsah).
  • Zelenina, která roste v zemi (např. brambory) by měla být vždy oloupaná a uvařená. Vaření zeleniny v tlakovém hrnci představuje dobrý způsob, jak zachovat obsah vitaminů, a rovněž se tím ušetří čas a elektrická energie.
  • Nejezte sýry vyrobené z nepasterizovaného mléka a rovněž se vyhněte plísňovým sýrům.
  • Kupujte si najednou jen malá množství mléčných výrobků, abyste je jedli vždy čerstvé.
  • Snažte se vypít denně asi dva litry tekutin. Je to dobré pro vaši ledvinu a pomáhá to odstraňovat odpadní látky z vašeho těla. Vhodné je pití vody, minerálek s nízkým obsahem sodíku, čaje a nízkotučného pasterizovaného mléka.

DŮLEŽITÉ!

Pokud užíváte tacrolimus nebo cyklosporin, neměli byste pít grapefruitovou šťávu. Grapefruitová šťáva může zvýšit koncentraci těchto léků v krvi a způsobit vedlejší účinky.

Sůl (sodík)

Kortikosteroidy způsobují, že váš organismus má sklon uchovávat sodík. To může vést k zadržování vody a zvýšení krevního tlaku. Měli byste se pokusit omezit příjem soli následujícími opatřeními:

  • Při vaření používejte sůl s mírou.
  • Snažte se nepřidávat sůl do již hotového jídla.

    Měli byste se pokusit omezit příjem soli.

  • Vyvarujte se příliš slaných pochutin, např. bramborových lupínků.
  • Nejezte konzervované potraviny, které obsahují příliš mnoho sodíku.

Draslík

Pacienti se sníženou funkcí ledvin mají většinou příliš vysoké hladiny draslíku v krvi. Po transplantaci ledviny u nich dojde opět k rovnovážnému stavu draslíku. V některých případech však může mít ledvina potíže s vyrovnáváním hladiny draslíku. Proto je lépe vystříhat se potravin s vysokým obsahem draslíku. Poraďte se se svým lékařem.

Cvičení

Je důležité vypracovat si denní rutinu ve cvičení, abyste si vybudovali svaly.

Tělesná aktivita stimuluje tělo i ducha. Pacienti, kteří pravidelně cvičí, uvádějí, že tato činnost zvyšuje jejich celkový pocit pohody a že mají více energie k práci, zábavě i osobním vztahům. Pravidelné cvičení rovněž pomáhá při kontrole vaší hmotnosti.

DŮLEŽITÉ!

Pokud se u vás vyskytnou následující příznaky, ukončete nebo odložte cvičení a poraďte se s lékařem:

  • bolest nebo tlak na hrudníku, krku nebo v čelisti
  • výrazná únava, která nemá souvislost s nedostatkem spánku
  • neobvyklý nedostatek dechu
  • závratě během nebo po cvičení
  • trvalé zvýšení nebo nepravidelnost tepu během nebo po cvičení

Je důležité si vytvořit z denního cvičení návyk, abyste si vybudovali svalstvo ochablé dlouhým onemocněním. Váš cvičební program by měl být stanoven tak, abyste pomalu zvyšovali intenzitu cvičení. Tak budete mít prospěch z cvičení, aniž byste si způsobili natažení nebo poranění svalů. Dobrým začátkem cvičení je chůze po schodech, buďte však opatrní, abyste cvičení nepřehnali a odpočiňte si, jakmile se budete cítit unaveni. Brzy si všimnete, že opět získáváte sílu a můžete zkoušet jiné formy cvičení. Ke zvyšování životní energie a celkového svalového napětí jsou velmi užitečné sporty jako cyklistika, plavání a chůze. Když při cvičení probíhá vše v pořádku, můžete zhruba po třech měsících po operaci začít s dalšími sporty, jako je tenis a běhání. Před zahájením cvičebního programu jej zkonzultujte se svým lékařem nebo transplantačním týmem. Poradí vám nejvhodnější cvičební program.

Řízení motorových vozidel

První čtyři týdny po operaci nedoporučujeme řídit automobil. Při řízení byste měli mít vždy zapnut bezpečnostní pás, i když je to pro vás nepříjemné. Neexistuje žádný důkaz pro to, že by používání bezpečnostního pásu mohlo poškodit vaši ledvinu.

Alkohol

Alkoholické nápoje se nedoporučují. Alkohol se štěpí v játrech a může způsobit jejich poškození.

Kouření

Přestaňte kouřit! Kouření škodí zdraví. Dokonce bylo prokázáno, že i funkce transplantované ledviny je horší a ledviny kuřáků fungují kratší dobu. Pokud potřebujete při odvykání kouření pomoc, obraťte se na místní protikuřáckou poradnu.

Sexuální aktivita

Sexuální aktivita se obvykle zlepšuje v průběhu několika měsíců po úspěšné transplantaci. Se sexuálním životem můžete začít, jakmile se budete cítit dobře. Většině mužů se obnoví potence, i když někteří muži s významnými cévními problémy mohou mít obtíže i nadále. Některé léky mohou zasahovat do sexuálních funkcí. Pokud budete mít v této oblasti nějaké problémy, vyhledejte svého lékaře nebo transplantační tým. Líbání vás neohrožuje, pokud partner nemá infekci, např. nastydnutí, chřipku, opar.

Protože některé imunosupresivní léky mohou ovlivnit účinnost tablet proti otěhotnění (perorální antikoncepce), nedoporučuje se tento způsob antikoncepce používat. Nedoporučují se rovněž nitroděložní tělíska vzhledem ke zvýšenému riziku infekce. Prezervativy představují nejlepší způsob prevence infekce a při jejich použití spolu se spermicidním krémem či pěnou je zajištěna i dobrá antikoncepční účinnost. Pesar představuje další možnost. Je vhodné, aby se ženy poradily se svým gynekologem o nejvhodnější metodě antikoncepce.

Plodnost

DŮLEŽITÉ!

Ženy by měly probrat se svým lékařem přání mít rodinu.

Ženy by měly probrat se svým lékařem přání mít rodinu. Mnohým mužům po transplantaci ledviny se podařilo zplodit dítě. Mnohým ženám po transplantaci se dokonce narodily zdravé děti. Svoje přání mít rodinu byste měla probrat se svým lékařem či členem transplantačního týmu. Měla byste počkat nejméně rok, než otěhotníte. Měla byste mít dobrou funkci ledviny a neměla byste mít žádné onemocnění, které by mohlo ohrozit zdraví vašeho děťátka. Měla byste užívat jen malé dávky imunosupresivních léků.

Dovolená

Není žádný důvod k tomu, abyste si nemohli užívat cestování do různých částí světa. Buďte však rozumní. Nejezděte do míst, kde mohou být kontaminované potraviny a voda a kde je špatná hygiena. Obecně je bezpečné cestovat po Evropě, do severní Ameriky, Japonska a Austrálie. Své plány proberte se svým lékařem. Mějte vždy s sebou dostatek léků pro celou dobu dovolené. Jestliže vám z nějakých důvodů léky dojdou, event. je ztratíte či vám budou ukradeny, uvědomte si, že obchodní názvy vašich léků se v jednotlivých zemích mohou lišit. Pokud budete překračovat hranice, požádejte svého lékaře o potvrzení, že jste po transplantaci ledviny a že musíte pravidelně užívat některé léky. Doma vždy zanechte adresu, na které vás lze kontaktovat. Požádejte svého ošetřujícího lékaře o pomoc při zajištění kontaktní adresy v místě svého plánovaného pobytu na dovolené.

Očkování

Nesmíte dostat žádnou živou ani oslabenou vakcínu (např. vakcínu proti dětské obrně, která se podává ústy, vakcínu proti zarděnkám nebo žluté zimnici). Očkování usmrcenými nebo inaktivovanými viry je povoleno, informujte však předem svého lékaře nebo transplantační tým. Nemáte-li jistotu o imunitě proti různým chorobám, požádejte svého lékaře o provedení sérologických testů před očkováním.

Domácí zvířata a pokojové rostliny

Mít domácí zvířata se běžně nedoporučuje vzhledem ke zvýšenému riziku infekce.

Mít domácí zvířata se běžně nedoporučuje vzhledem ke zvýšenému riziku infekce. Pro mnohé lidi však možnost pohladit a starat se o domácí zvířátko představuje důležitý faktor pro jejich uzdravení a kvalitu života. Akvarijní rybičky, plazi a malí hlodavci, jako křečci, myši a králíci, představují nejmenší riziko infekce. Psi jsou vhodní, krátkosrstá plemena se snáze dají udržovat v čistotě. Koček byste se měli vystříhat vzhledem k riziku infekce toxoplasmózou. Rovněž se nedoporučují ptáci chovaní v klecích, protože mohou být nositeli nebezpečných bakterií.

Pokud máte domácí zvíře, nesmíte se dostat do kontaktu s jeho výkaly. Při uklízení odpadků z misek nebo klecí noste vždy gumové rukavice. Nejlépe je někoho požádat, aby tuto činnost dělal za vás. Nedovolte, aby vám zvíře lízalo ruce nebo obličej, a když k tomu náhodou dojde, umyjte si ihned příslušnou část těla mýdlem a vodou. Udržujte všechno náčiní pro zvířata, např. misky na potravu, v čistotě a odděleně od svého vlastního nádobí. Zvířata nesmí přebývat v ložnici.

Pokojové květiny v květináčích se nedoporučují vzhledem k nebezpečí infekce z půdních mikroorganismů. Přednost dávejte rostlinám pěstovaným ve formě hydroponie, neumisťujte je však v kuchyni nebo ložnici. V prvním roce po transplantaci neprovádějte vzhledem k riziku infekce žádné práce na zahradě. Později, pokud je všechno v pořádku, můžete vykonávat na zahrádce lehké práce. Snažte se vyhnout činnostem, jako je sázení nebo hrabání listí. Při práci noste vždy rukavice. Uklízení v domácnosti Uklízejte často koupelnu a kuchyň, zejména ledničku. Nejsou potřebná speciální dezinfekční činidla, postačují běžné čisticí prostředky pro domácnost. Ostatní místnosti uklízejte jako obvykle. Pravidelně vyměňujte ložní prádlo.



Předchozí kapitola
Zdravotní péče po propuštění z nemocnice
Index
Obsah
Další kapitola
Komplikace po transplantaci ledviny

Transplantační centra Informační zdroje Imunosupresivní léky Slovníček Poradna
Mapa webu Kontakty Partneři

Praha běží vstříc transplantacím
 

Program transplantace ledvin od žijících dárců

Eulod

RSS verze 1.0
RSS (verze 1.0)

 

Česká transplantační společnost

Stránky pro odborníky

Český Tým Transplantovaných

 
© 2007 Česká Transplantační Společnost Datum poslední aktualizace: 06. 12. 2017