Česká Transplantační Společnost pacientům   

Před transplantací srdce

Čekací doba

Poté, co Vám bylo sděleno, že potřebujete transplantaci srdce, budou Vaše jméno a podrobnosti o Vašem zdravotním stavu zaneseny na čekací listinu – waiting list. Dle závažnosti aktuálního zdravotního stavu budete na transplantaci čekat v nemocnici nebo doma, kde budete muset být neustále k zastižení (nejlépe na mobilním telefonu). Čekací doba záleží na vhodném dárci orgánu, proto se pohybuje od dnů až po měsíce. Během domácí léčby je nutné informovat lékaře či transplantačního koordinátora o změně kontaktu na Vás a o každé změně zdravotního stavu (jakákoliv infekce nebo nové zdravotní problémy).

Příprava na pobyt v nemocnici

Je užitečné mít doma již zabalené zavazadlo, abyste nemuseli ztrácet čas před odjezdem do nemocnice. Do zavazadla byste si měli zabalit tyto věci:

  • domácí obuv
  • spodní prádlo a ponožky (dostatek)
  • toaletní tašku (holící potřeby, kartáček na zuby, pastu, šampon, hřeben atd.)
  • pyžamo a župan (nemusíte mít, dostanete v nemocnici)
  • knížky, hry, walkman (pokud chcete), mobilní telefon
  • Nezapomeňte si vzít občanský průkaz a průkaz pojišťence.

PAMATUJTE!

Před příchodem do nemocnice:

  • nic nejezte ani nepijte
  • nekuřte
  • zůstaňte na nahlášené adrese a zajistěte, aby byla telefonní linka volná
  • zachovejte klid

V období čekání na orgán dárce byste si měli nechat zkontrolovat chrup zubním lékařem a všechny nemocné zuby vyléčit. To pomůže snížit možné zdroje infekce po operaci.

Po telefonickém zavolání

Jakmile bude k dispozici orgán dárce, spojí se s Vámi transplantační tým.
Od tohoto okamžiku nic nejezte ani nepijte, a to ani za účelem uklidnění nervů. Transplantační tým zajistí Váš převoz do nemocnice. Snažte se zůstat v klidu a vyčkejte příjezd sanitky.

Příprava na operaci

DŮLEŽITÉ!

Všechny tyto postupy se provádějí pro vaši bezpečnost!
I v tomto pozdním stadiu může být operace zrušena nebo odložena, pokud by se zjistilo, že orgán dárce není vhodný pro Váš organismus.

Po příchodu do nemocnice Vás sestra uloží na lůžko a odebere vzorky krve na vyšetření, bude Vám provedeno celkové fyzikální vyšetření (změřen krevní tlak, tep, teplota a tělesná váha). Může být proveden RTG srdce a plic, elektrokardiogram, echokardiografické vyšetření. Lékař Vás vyšetří a všechno Vám vysvětlí. Vy sám nebo sestra Vám oholí místa, kde bude proveden řez, podá Vám na vyprázdnění střeva nálev a nakonec se vysprchujete. Budete požádáni, abyste podepsali informovaný souhlas s operací. Pokud je srdce dárce přijatelné pro transplantační tým a nejsou žádné další problémy, může být zahájena operace. Dostanete anestetikum a jakmile budete uspáni, bude Vám zavedena cévka do žíly na krku a do tepny na Vaší paži. Nebudete cítit žádnou bolest.Předchozí kapitola
Úvod k transplantaci srdce. Srdce a jeho onemocnění
Index
Obsah
Další kapitola
Transplantace srdce

Transplantační centra Informační zdroje Imunosupresivní léky Slovníček Poradna
Mapa webu Kontakty Partneři

Praha běží vstříc transplantacím
 

Program transplantace ledvin od žijících dárců

Eulod

RSS verze 1.0
RSS (verze 1.0)

 

Česká transplantační společnost

Stránky pro odborníky

Český Tým Transplantovaných

 
© 2007 Česká Transplantační Společnost Datum poslední aktualizace: 09. 03. 2015