Česká Transplantační Společnost pacientům   

Před transplantací tenkého střeva

V tomto období je nezbytné, aby byla zajištěna trvalá dostupnost nejlépe prostřednictvím mobilního telefonu.

Zařazení na čekací listinu – čekací doba na transplantaci

Po zařazení pacienta na čekací listinu tzv. waiting list je každému nemocnému přiřazen určitý stupeň urgence podle závažnosti a pokročilosti zdravotního stavu. Většina nemocných čeká na transplantaci doma. V tomto období je nezbytné, aby byla zajištěna trvalá dostupnost nejlépe prostřednictvím mobilního telefonu. Životní aktivita není oproti předchozímu období nijak významně omezena, ale je vhodné se vyhýbat možnosti infekce zejména v chřipkovém období. Doba čekání je dána dobou, kdy se objeví první vhodný dárce orgánů.

Pokud jsou k dispozici lékařské zprávy z jiného pracoviště je nutné je mít u sebe.

Telefonické zavolání k transplantaci

Jakmile je k dispozici vhodný dárce orgánů, transplantační centrum prostřednictvím lékaře nebo koordinátorky kontaktuje pacienta a informuje ho o možnosti transplantace. První informace směřují k současnému zdravotnímu stavu. Prodělává-li pacient infekční či jiné závažné onemocnění je transplantace kontraindikována. Poté koordinátorka ve spolupráci s pacientem zajišťuje transport do transplantačního centra. Je vhodné mít doma připravenu tašku se základními hygienickými potřebami, dostatkem spodního prádla a prádla na spaní, přezůvky a potřebami pro vyplnění volného času (hudba, knihy, časopis, hry apod.).
Před cestou je nutné zkontrolovat doklady – platný průkaz totožnosti a kartu zdravotního pojištění. Pokud jsou k dispozici lékařské zprávy z jiného pracoviště je nutné je mít u sebe.

Převoz a příprava k transplantaci musí probíhat velmi rychle, protože studená ischemie transplantovaného orgánu (tj. čas, po který je vyjmutý orgán mimo tělo) musí být co nejkratší a u střeva by neměla přesahovat 6 hodin.

Předoperační příprava

Ihned po příjezdu do transplantačního centra je zahájena příprava k transplantaci. Nemocnému je odebrána krev a moč na laboratorní vyšetření. Doplňuje se čerstvý snímek plic. Proběhne celková koupel a příprava operačního pole s odstraněním ochlupení z míst plánovaného chirurgického přístupu. Převoz a příprava k transplantaci musí probíhat velmi rychle, protože studená ischemie transplantovaného orgánu (tj. čas, po který je vyjmutý orgán mimo tělo) musí být co nejkratší a u střeva by neměla přesahovat 6 hodin.Předchozí kapitola
Historie transplantace tenkého střeva
Index
Obsah
Další kapitola
Transplantace tenkého střeva

Transplantační centra Informační zdroje Imunosupresivní léky Slovníček Poradna
Mapa webu Kontakty Partneři

Praha běží vstříc transplantacím
 

Program transplantace ledvin od žijících dárců

Eulod

RSS verze 1.0
RSS (verze 1.0)

 

Česká transplantační společnost

Stránky pro odborníky

Český Tým Transplantovaných

 
© 2007 Česká Transplantační Společnost Datum poslední aktualizace: 09. 03. 2015