Česká Transplantační Společnost pacientům   

Úvod k transplantaci slinivky břišní (pankreatu)

(Část kapitoly Transplantace slinivky čerpá z příručky pro pacienty Doc.Saudka “ Příprava na transplantaci. Příručka pro pacienty s diabetem a jejich blízké”, Maxdorf 2007. Celá příručka není bohužel k dispozici.)

Orgánová transplantace pankreatu se v ČR provádí od roku 1983. Pankreas bývá nejčastěji transplantován současné s ledvinou u nemocných se selháním ledviny. Méně často je prováděna izolovaná transplantace pankreasu.

Transplantace pankreatu nahrazuje chybějící produkci inzulínu a zajišťuje tak léčbu diabetu. Pankreas bývá nejčastěji transplantován současné s ledvinou u nemocných se selháním ledviny. Méně často je prováděna izolovaná transplantace pankreasu.

V léčbě diabetu se může provést několik druhů transplantací:

Příznaky diabetu

Udržování hladiny krevního cukru co nejblíže normálním hodnotám je nezbytné, aby se u nemocných neprojevily příznaky choroby.

Diabetes mellitus a jaké komplikace přináší

Diabetes mellitus (cukrovka) je trvalé onemocnění postihující látkovou přeměnu v organismu. Nejtypičtějším projevem je zvýšení hladiny krevního cukru (glukózy). Hlavním hormonem, který reguluje hladinu krevního cukru, je inzulin. Inzulin produkují tzv. B-buňky pankreatu. Tyto B-buňky představují hlavní součást tzv. Langerhansových ostrůvků, které jsou roztroušeny v tkáni pankreatu. Jsou asi 0,2–0,3 mm veliké a u zdravého člověka jich je asi jeden milion.

Existují dva základní typy diabetu. U diabetu typu 1 jsou chorobným procesem postupně zničeny B-buňky Langerhansových ostrůvků a zaniká jejich schopnost produkovat inzulin. Nemocní s tímto typem diabetu jsou pak životně závislí na podávání inzulinu.

U diabetu 2. typu je inzulin alespoň v počátečním období vytvářen v dostatečném množství, ale příslušné tkáně jsou k jeho účinku nedostatečně citlivé. Tento typ diabetu může být léčen dietou či tabletami a jen v některých případech je nutné podávat inzulin.

Slinivka břišní (pancreas)

Slinivka břišní (pankreas) je zejména zažívací orgán, který se nachází v ohbí mezi žaludkem a dvanáctníkem v zadní části dutiny břišní. Vytváří denně až 3 l zažívací šťávy, která ve střevě přispívá k trávení potravy. Šťáva je vedena pankreatickým vývodem do dvanáctníku, kde se mísí s potravou. Hormony, které se tvoří v Langerhansových ostrůvcích, jsou naopak odváděny do krve, a dostávají se tak do dalších částí organismu, kde působí na různé pochody látkové přeměny.

Ledviny

Funkcím ledvin se věnuje sdamostatná část stránekPředchozí kapitola
Index
Index
Obsah
Další kapitola
Transplantace samotného pankreatu

Transplantační centra Informační zdroje Imunosupresivní léky Slovníček Poradna
Mapa webu Kontakty Partneři

Praha běží vstříc transplantacím
 

Program transplantace ledvin od žijících dárců

Eulod

RSS verze 1.0
RSS (verze 1.0)

 

Česká transplantační společnost

Stránky pro odborníky

Český Tým Transplantovaných

 
© 2007 Česká Transplantační Společnost Datum poslední aktualizace: 09. 03. 2015