Ledviny » Před transplantací ledviny

Před transplantací ledviny

Poté, co vám bylo sděleno, že potřebujete jinou ledvinu, budou vaše jméno a podrobnosti o vašem zdravotním stavu zaneseny na čekací listinu transplantačního programu. Doba čekání se obvykle pohybuje mezi jedním a dvěma roky, může však být individuálně velmi rozdílná v závislosti na dostupnosti vhodných orgánů od dárců. U většiny lidí je před transplantací ledvin nezbytné období dialýzy. Během čekací doby musíte být nepřetržitě k dispozici, aby vás v případě, že se objeví vhodná ledvina, mohl transplantační tým co nejdříve kontaktovat. Předejte dialyzačnímu centru seznam nejdůležitějších telefonních čísel, na kterých jste k zastižení, a informujte centrum o místě vašeho dočasného pobytu, i když budete mimo domov pouze na několik dnů. Vyplatí se pořídit si telefonní záznamník s dálkovým ovládáním nebo mobilní telefon.

Příprava na pobyt v nemocnici

Během čekací doby musíte být nepřetržitě k dispozici.

Je užitečné mít doma již zabalené zavazadlo, abyste nemuseli ztrácet čas před odchodem do nemocnice.

Do zavazadla byste si měli zabalit tyto věci:

 • Pyžamo
 • Domácí obuv
 • Župan
 • Dostatek spodního prádla
 • Lehkou teplákovou soupravu, tričko a cvičební obuv
 • Toaletní tašku (holicí potřeby, kartáček na zuby atd.)
 • Knížky, hry, walkman (pokud chcete)

V období čekání na vhodný orgán dárce byste si měli nechat zkontrolovat chrup zubním lékařem a všechny nemocné zuby vyléčit. To pomůže snížit možné zdroje infekce po operaci.

ZAPAMATUJTE SI!

 • Nic nejezte ani nepijte
 • Nekuřte
 • Jděte ihned do nemocnice
 • Zachovejte klid!

Po telefonickém zavolání

Jakmile bude k dispozici vhodný orgán dárce, spojí se s Vámi transplantační tým nebo váš nefrolog. Od tohoto okamžiku nic nejezte ani nepijte. Požádejte někoho z vaší rodiny nebo přítele, aby vás ihned odvezl do nemocnice, případně si zavolejte taxi. V některých případech může zajistit převoz do nemocnice transplantační tým. Ze všeho nejdůležitější je – zachovejte klid!
Jste-li nachlazení, máte horečku nebo jste jinak nemocní v době, kdy vám telefonuje váš nefrolog nebo transplantační tým, musíte je o tom ihned informovat. Operace možná bude muset být odložena do doby, než se budete opět cítit dobře a cenný orgán dárce může být bez zpoždění transplantován jinému pacientovi.

Příprava na operaci

Po příchodu do nemocnice se podrobíte řadě vyšetření.

Po příchodu do nemocnice se podrobíte řadě vyšetření. Jsou obvyklou součástí přípravy na operaci a jsou prováděna proto, aby byla jistota, že jste vhodným pacientem pro transplantaci. Podrobíte se celkovému fyzikálnímu vyšetření (krevní tlak, tep, teplota a tělesná váha) a budou vám odebrány vzorky krve na vyšetření. Rovněž vám bude provedeno rentgenové vyšetření hrudníku a elektrokardiogram. Požádáme vás, abyste se důkladně umyli antiseptickým mýdlem a zdravotní sestra vám oholí operační pole. V závislosti na vaší hladině draslíku v krvi a na tělesné váze bude možná před operací zapotřebí dialýza za účelem úpravy nerovnováhy elektrolytů a tekutin před operačním výkonem.

DŮLEŽITÉ!

I v tomto pozdním stadiu může být operace zrušena nebo odložena, pokud by se zjistilo, že orgán dárce není vhodný pro váš organismus.

Potom se s vámi setká transplantační chirurg a anesteziolog, aby vám vysvětlili postup operace a její možná rizika. Budete požádáni, abyste podepsali informovaný souhlas s operací. Mezitím budou v laboratoři porovnány vaše krevní vzorky se vzorky dárce, aby byla jistota, že vaše tělo a orgán dárce jsou slučitelné. Toto vyšetření trvá tři až čtyři hodiny. Pokud jsou výsledky testů uspokojivé a nejsou žádné další problémy, může být zahájena operace. Dostanete anestetikum a jakmile budete uspáni, bude vám zavedena kanyla do žíly na krku. I když se může zdát, že tento výkon je poněkud nepříjemný, je nezbytný pro podávání tekutin a léků během operace. Tato kanyla je zpravidla odstraněna druhý pooperační den.