Obecné informace » Český Tým Transplantovaných

Český Tým Transplantovaných

Vítejte na stránkách CTT (Českého Týmu Transplantovaných, z.s.)

Český Tým Transplantovaných, z.s.,
se sídlem IKEM, Vídeňská 9, 140 21 Praha 4
IČO 2268 3038.
e-mail: ctt@transplantace.eu

  • Zde se pokusíme ukázat vám, kteří čekáte na transplantaci, nevíte co bude dál a jste přesvědčeni, že i když se „to“ povede, váš normální život končí, atd. atd., že se mýlíte.
  • Vás, kteří jste živými důkazy úspěšnosti transplantačních programů a jste alespoň rok po transplantaci srdce, ledviny, jater, plic, pankreatu nebo kostní dřeně a sport pro vás vždy byl a je nadále součástí vašeho životního stylu a váš ošetřující lékař nemá námitky, vyzýváme, abyste si k nám našli cestu.
  • Naše poděkování za život s novým orgánem, kdy se můžeme zase věnovat svým koníčkům, patří nejen všem skupinám odborníků v transplantačních centrech a laboratořích či producentům účinných léčiv, ale také velké skupině neznámých dárců, díky které existujeme. V našem mezinárodním společenství používáme dva výstižné slogany: Gift of life a druhý ..don’t take your organs to heaven, heaven knows we need them here...

Členové výkonného výboru CTT:

Dunda Roman – předseda
Žitný Petr, Mgr.  – místopředseda
Burda Tomáš, Mgr. – jednatel

Pozvánka do našich řad

Pozvánka

Dokumenty sdružení

Cíle a činnost CTT

  • Spolek Český Tým Transplantovaných, z.s. (CTT) je nezávislou, neziskovou a humanitární organizací, sjednocující pacienty po transplantaci, kteří se i po složité operaci věnují svému dřívějšímu koníčku, tj. sportu.
  • CTT zastupuje Českou republiku ve světové federaci her transplantovaných (WTGF ), jejímž členem je od roku 1991 (tehdy pod jménem jiné organizace), stejně jako v evropské federaci (ETDSF) od jejího založení v roce 1999.
  • Čeští transplantovaní sportovci se pravidelně zúčastňují letních i zimních světových her a evropských her. Od vstupu na světové kolbiště se dosud z žádných her nevrátili bez medailí.
  • Konkurence je veliká, WTGF má již 69 členských států ze všech kontinentů a každý rok přibývají další, pro nás stále exotičtější země.
  • V roce 1991, kdy jsme se poprvé zúčastnili světových her jako 36. příchozí stát ještě pod názvem Československo, jsem několikrát zaznamenal poznámku ve smyslu u vás se taky transplantuje??? To byla hodně silná káva…
  • Soutěží se ve všech sportech jako na Olympijských hrách, s výjimkou silových a kontaktních sportů, tzn. není zápas, vzpírání, box, hod kladivem nebo skok o tyči. Některé sporty jsou trochu přizpůsobeny, např. maratón je zkrácen na 10 km. Ostatní atletické disciplíny, včetně vrhu koulí, hodu diskem a oštěpem, plavecké disciplíny všech stylů a délek a míčové, tj. tenis, stolní tenis, badminton, basketbal, fotbal, volejbal nebo třeba lakros jsou vždy na pořadu, právě tak jako cyklistika. Méně obvyklými disciplínami je bowling, golf nebo kanoistika podle místa konání a pro nás zcela nezvyklou disciplínou byl závod v jachtingu ve Vancouveru nebo Sydney, tj. tam, kde pro tuto disciplínu byly ideální podmínky.

Samozřejmě se nepočítá, že budete špičkovými sportovci. Na hrách soutěží převážně normální lidé, pro které je však sport součástí bytí i přes handicap transplantace. Jistěže existují výjimky, nemoci se celebritám nevyhýbají, např. Mark Cocks, reprezentant Austrálie v Davis Cupu a Wimbledonu ze 70. let nebo na ukázku uvádím několik atletických rekordů: běh 100m 11,18s, běh 200m 23,49s, skok daleký 6,85m nebo vysoký 1,81m. Tím vás ale nechci odradit :). Věk účastníků není ohraničen. Transplantace se bohužel nevyhýbá ani malým dětem a ty také mají právo ukázat sportovního ducha (od 7 let výše), na druhé straně se najdou též aktivní senioři kolem osmdesátky.
Všichni jsme rozděleni do věkových kategorií, aby nedocházelo ke znevýhodnění dříve narozených. Mezi účastníky ze všech koutů planety vládne porozumění díky tomu, že každý závodník ví, že i jeho největší soupeř má za sebou podobný očistec pobytu na JIP nebo dialýzu a transplantaci. Nekalé praktiky, jako aféry se steroidy a dalším svinstvem, které mají se sportem pramálo společného a jsou dobře známé z velkých akcí, zde neexistují (výjimkou jsou léky, které jsou naším denním chlebem na posílení funkce orgánu). Procentuální rozdělení sportovců podle transplantovaných orgánů je přibližně následující: ledviny 50%, srdce a játra po 20% a na plíce, slinivku a kostní dřeň zbývá 10%.

Informace pro dárce

Jelikož jsme nezávislý a neziskový spolek, veškeré naše aktivity financujeme ze sponzorských darů, příspěvků a dotací právnických nebo fyzických osob. Účet CTT je v KB, číslo účtu 43-1729280267/0100.

 Generální sponzor:

 Hlavní partneři:

Medonet + Roche s.r.o.Nadace Charty 77 Konto bariéry 77 Braun

Královéhradecký kraj Středočeský kraj

Moracell   Alpine Pro

Po evropských hrách transplantovaných a dialýzovaných v roce 2004 byl úspěšný český tým přijat paní Lívií Klausovou na audienci na Hradě. Na hrách v Kanadě v roce 2005 převzala paní Lívie nad naším týmem záštitu.

Více informací

Další informace získáte na stránkách www.wtgf.org nebo www.etdsf.org, kde najdete údaje o ustavujících dokumentech obou federací, vedení, členských státech, předchozích i plánovaných sportovních soutěžích, výsledcích a rekordech, sponzorování atd.
Vojta Koudelka – stránky úspěšného člena CTT 


Kdo z vás má zájem o členství v CTT, pošlete na naši adresu do IKEM (Český Tým Transplantovaných, z.s., IKEM, Vídeňská 9, 140 21 Praha 4, e-mail: ctt@transplantace.eu):

  • svoje osobní data
  • kontakty na sebe
  • oblíbený(-é) a aktivně provozovaný(-é) sport(-y) (prosím nezaměňovat s oblíbeným sportem u TV obrazovky nebo na tribuně stadiónu :))
  • transplantovaný orgán a datum transplantace
  • a především e-mailovou adresu. Bez ní je vzájemná komunikace vyloučena. Nemáte-li ji, mají ji určitě vaši příbuzní nebo kamarádi nebo si ji založte v nejbližší internetové kavárně.

Pozvánka pro nové členy v pdf (ing. Tomáš Dřevíkovský, místopředseda Výkonného výboru CTT)

Těšíme se na kontakt s novými příchozími.


Plánovaná účast českého týmu ve světě:

2024 Letní evropské hry Lisabon (21. – 28. 7. 2024) Portugalsko
2025 25. světový šampionát Drážďany Německo


Výsledky 2024

SVĚTOVÉ ZIMNÍ HRY TRANSPLANTOVANÝCH SPORTOVCŮ – BORMIO, ITÁLIE

Ve dnech 3-8.3.2024 se Italském lyžařském středisko Bormio konaly již 12. světové zimní hry transplantovaných sportovců. Je to největší sportovní akce a velký svátek pro takto hendikepované sportovce. Tyto světové zimní hry se konají 1x za dva roky jsou takovou olympiádou pro transplantované, pro které je sport nedílnou součástí jejich života a tato akce jim dává možnost se společně potkat a zároveň poměřit svou sportovní výkonnost hned v několika druzích zimních sportů. Soutěží se v alpských disciplínách, v závodech na běžkách a biatlonu v běhu na sněžnicích a curlingu. Celkem se her zúčastnilo 260 sportovců s 25 států. Naše výprava čtyř sportovců a jednoho člena realizačního týmu Speciální byla celý závodní týden velmi vidět.

V alpských disciplínách se představili kapitán týmu Roman Dunda, který v superobřím slalomu nedal nikomu šanci, vybojoval 1. místo a domů veze tu medaili nejcennější. K tomu ještě v obřím slalomu a paralelním slalomu přidal 2 x bronz za 3. místo.

Nováček na hrách Petr Novák, obojživelník závodící na lyžích i na snowbordu s přehledem zvítězil v obřím slalomu na snowboardu a 3. místo získal paralelním slalomu taktéž na snowboardu. V závodech na lyžích mu medaile několikrát utekla jen  o pověstný vlásek.

Miloš Dušek závodící na běžkách s přehledem zvítězil v běhu na 5 km klasicky a v hodinovce se o zlatou medaili ve vyrovnaném závodě podělil o se svým švédským soupeřem. Ke dvěma zlatům přidal ještě 2. místo a stříbrnou medaili v závodě v biatlonu.

Velkou smůlu si vybral Tomáš Burda, který hned první závodní den utrpěl v obřím slalomu zranění, které ho vyřadilo na celý týden ze závodů. Ne vše se vždy vydaří dle představ a zcela jistě letošní smůla bude vynahrazena štěstíčkem při budoucích závodech.

Celkově jsme si tedy z 12. světových zimních her transplantovaných sportovců přivezly domů 4 zlata, 1 stříbro a 2 bronzové medaile.

V pořadí zemí jsme obsadili 11 místo před takovými velmoci zimních sportů jako je Norsko a Švédsko. Druhou nedílnou součástí her je i společné sdílení nádherných zážitků, nových přátelství a úžasný dojem ze sportovně společenského setkáni, které máme možnost na takovéto akci zažít. A to s obrovskou pokorou, že dar života –  gift of life, kteří všichni účastníci dostali  je také závazkem do dalšího života, který nám byl transplantací orgánu umožněn.

Děkujeme všem sponzorům, rodinám i všem, co nám drželi pěsti za podporu. Našim cílem je zejména propagovat úspěchy české transplantační medicíny ve světě a ukázat všem pacientům po selhaní životně důležitého orgánu, že lze zůstat aktivní, že sport a pohybová aktivita je prospěšná a že lze dosahovat zajímavých sportovních výkonů.

Především děkujeme:
Národní sportovní agentura – generální partner
ABNER a.s.
Moracell s.r.o.
Královehradecký kraj
Ústecký Kraj
Salomon
Speciální dík patří trenérovi Tomáši Lisému za vynikající péči o samotné závodníky i skvělý servis lyží.

Výsledky 2023

SVĚTOVÉ HRY TRANSPLANTOVANÝCH SPORTOVCŮ – PERTH

Český tým transplantovaných (CTT) se zúčastnil 23. Světových her transplantovaných sportovců, které hostil ve dnech 15 – 21.4.2023 daleký australský Perth. ČR při účasti bezmála 14000 sportovců ze 47 zemí světa reprezentovala šestice sportovců – Jiří Nídl (pétanque), Vojtěch Koudelka (400 m a 800 m běh), Roman Dunda (badminton, 100 m běh), Tomáš Burda (tenis, vrhy a hody), Miloš Dušek (5 km běh a 5 km chůze) a Václav Burda (5 km běh, 800 m a 1500 m běh). Po lékařském uvolnění až v průběhu her, ukázal své velké sportovní srdce Petr Žitný a po 40 hodinové cestě dorazil na svůj oblíbený oštěp, závěrečnou disciplínu celých her.

Jiří Nídl bohužel nemohl, po zákazu lékařů, závodit ve své obvyklé disciplíně – plavání, ale plně naplnil Coubertinovské heslo a v pétanque obsadil překvapivé 6 místo. Roman Dunda získal ve velmi silně obsazeném turnaji v badmintonu, plné skvělých hráčů z jihovýchodní Asie, 5 místo a ve sprintu na 100 m vybojoval 7. místo. Jenom škoda, že medailové ambice v deblu spolu s Petrem Žitným nemohly být kvůli Petrově absenci naplněny. Tomáš Burda si odváží světový bronz v tenise a dále 4. místo v hodu míčkem, 6 místo v disku, 6 místo v kouli a 9 místo v oštěpu. Vojtěch Koudelka si z velmi rychlého finálového běhu na 400 m veze domů stříbrnou medaili a cenný skalp velkého favorita Matta Cavea z Velké Británie. Vojta nastoupil i do závodu na 800 m, který bohužel nedokončil. Miloš Dušek obsadil v běhu na 5 km 5. místo a vybojoval zlatou medaili ve své parádní disciplíně 5 km chůze, kde zároveň překonal o více jak 1 minutu světový rekord ve své věkové kategorii. Nejúspěšnějším českým sportovcem se stal na těchto hrách Václav Burda, kterému v běhu na 5 km unikla bronzová medaile jen o kousek a obsadil tak 4. místo. Vše si však vynahradil ve svých oblíbených disciplínách běhu na 800 m a 1500 m, které obě jednoznačně vyhrál a domů si tak odváží dvě zlaté medaile. Petr Žitný zažil neskutečnou sportovní tragédii, kdy si komplikovaný let z Evropy vybral svoji daň v nejnevhodnější okamžik, když se při rozcvičování na oštěp Petr zranil a do závodu tak nenastoupil.

Reprezentace ČR tak z teplých australských vod vylovila 5 medailí – 3 zlaté, 1 stříbrnou a 1 bronzovou.

Účast na hrách by byla bez podpory sponzorů velmi složitá. Rádi bychom především poděkovali za velkou podporu společnosti Abner a.s., Středočeskému, Královehradeckému, Karlovarskému a Ústeckému kraji a věříme, že se i v budoucnosti budeme moci opřít o jejich podporu, která umožní hendikepovaným sportovců se účastnit tak významných sportovních akcí.

Výsledky 2022

EVROPSKÉ HRY TRANSPLANTOVANÝCH A DIALYZOVANÝCH SPORTOVCŮ – OXFORD 2022, VELKÁ BRITÁNIE

Na konci srpna ve dnech 21-28. 8. proběhly v Anglickém Oxfordu Evropské hry transplantovaných a dialyzovaných sportovců. Na této vrcholné evropské události, která se koná jednou za dva roky reprezentovalo Českou Republiku 6 sportovců. Všichni jsou členové Českého reprezentačního týmu transplantovaných a dialyzovaných (CTT). Celkem získali 12 medailí. Organizátoři připravili pro závodníky úžasné prostředí. Závody se odehrávali na mnoha místech, které často symbolizovali typicky anglickou architekturu. Každý z Českých reprezentantů uspěl ve svých disciplínách na výbornou a to i v celkovém hodnocení všech výprav. Český tým obsadil výborné 12 místo z 26 evropských výprav. Petr Žitný nejúspěšnější člen výpravy si odvezl 4 medaile, 3x zlato a 1 stříbro z badmintonu, hodu míčkem a hodu oštěpem. Roman Dunda vybojoval  2 medaile,  1x stříbro a 1x bronz z badmintonu. Jirka Nídl si doplaval na 50 m prsa pro stříbro. Tomáš Burda vybojoval 2x medaile, bronz ve vrhu koulí a v hodu míčkem. Miloš Dušek a Vojta Koudelka přivezli dohromady 4 medaile z atletických soutěží. Získali 2 x zlato a 2x stříbro. Vojta byl první v běhu na 800m a druhý na poloviční vzdálenosti 400m . Miloš vyhrál závod v chůzi na 5km a druhý byl v běhu na 5 km.

Účast na tak velkém sportovním podniku by byla bez podpory sponzorů velmi složitá. Rádi bychom především poděkovali za velkou podporu společnosti ABNER a.s., Středočeskému a Královehradeckému kraji a sportovní agentuře NSA (Národní sportovní agentura) a věříme, že se i v budoucnosti budeme moci opřít o podporu uvedených a mít tak možnost se účastnit tak významných sportovních akcí pro hendikepované sportovce.

Výsledky 2020

11. ZIMNÍ SVĚTOVÉ HRY TRANSPLANTOVANÝCH SPORTOVCŮ BANFF, KANADA

Ve dnech 23.-28. února 2020 se v kanadského Banffu konaly již 11. zimní světové hry transplantovaných sportovců. Do Banffu přijelo tentokrát cca 140 sportovců a celkově kolem 200 lidí ze 17-ti zemí světa. Česká výprava byla letos pouze tříčlenná. V pondělí se konal dopoledne hned první závodní den a nám přinesl krásné výsledky. Roman Dunda (40-49) zvítězil v obou kolech obřího slalomu v areálu Mount Norqway a získal tak první a jedinou naši zlatou medaili. Tomáš Burda ve stejné kategorii skončil čtvrtý. Jako druhý se medailově prosadil Petr Žitný (50-59), který v běžeckém závodě na 5 km v Canmore získal stříbro a tak jsme hned první den „slavili“. V úterý se konal pro nás závod ve slalomu speciál, do kterého byli přihlášeni všichni 3 naši závodníci. Sice jsme zde našli přemožitele, ale získali další medaili, když Roman Dunda dojel pro stříbro. Tomáš Burda opět skončil těsně za medailovou pozicí 4. a Petr Žitný v druhém kole vyjel z dráhy a nebyl klasifikován. Třetí den se konal velmi zajímavý závod v paralelním slalomu. Roman Dunda si vybojoval bronz a Tomáš Burda 7. místo. Petr Žitný (50-59) se umístil ve své kategorii 7.-9. Posledním závodním dnem byl čtvrtek, kdy se v Norqway konal nejrychlejší alpský závod Super G. V této rychlé disciplíně se Roman cítí velmi dobře, se svou jízdou byl naprosto spokojen, ale nakonec to stačilo na jen další stříbrnou medaili. Tomáš skončil na pátém místě. Ve stejný den se v Canmore jela běžecká hodinovka. Petr si počínal velmi dobře a do sbírky přidal další stříbro. Celkově jsme tedy vybojovali 1 zlato, 4 stříbra a 1 bronz, což považujeme za skvělý úspěch. Poslední den her se konaly pouze tradičně nádherné dětské závody Nicholas Cup a my jsme se odebrali na poslední lyžování do nedalekého Lake Louise.

Děkujeme všem, kteří nás podpořili v naší snaze, a to zejména společnostem ABNER a.s., IPC Lékárny, B. BRAUN a Středočeskému kraji za finanční podporu, Lion Sport za oblečení a AMER Sport za zapůjčení vybavení.

Výsledky 2019

22. SVĚTOVÉ HRY TRANSPLANTOVANÝCH SPORTOVCŮ– NEWCASTLE GATESHEAD, VELKÁ BRITÁNIE

Ve dnech 17. – 24.8. 2019 se konaly v Newcastle Gateshead ve Velké Británii 22. Světové hry transplantovaných sportovců. Letos se her zúčastnilo okolo 1500 sportovců z 53 států světa s transplantovanými orgány (ledviny, játra, srdce, slinivka, plíce a kostní dřeň). Českou republiku zastupovalo šest sportovců. Naši sportovci zahájili své účinkování na hrách v úterý individuálním (single) badmintonem. Roman Dunda postoupil ze skupiny až do čtvrtfinále, kde bohužel vypadl s favorizovaným Angličanem a obsadil tak 5 místo. Petr Žitný se dostal až do finále, těsně prohrál s dalším domácím badmintonistou a získal tak stříbro. Turnaj v badmintonu pokračoval další den čtyrhrami. Petr Žitný a Roman Dunda postoupili do semifinále, ve kterém opět prohráli s domácími hráči a získali bronz. Tomáš Burda se ve stejný den zúčastnil tenisového turnaje. Bohužel v těžké skupině neprošel do dalších bojů. Náš nejmladší závodník Tomáš Smažák získal bronz v hodu kriketovým míčkem a první místo ve skoku do výšky. Ve skoku do dálky a v běhu na 100 m se mu už tak nedařilo a skončil v poli poražených. Naši dva běžci Václav Burda a Vojtěch Koudelka si v běhu na 400 m doběhli shodně pro stříbro a Vašek na 800 m i pro zlatou medaili. Petr Žitný ve svých tradičních disciplínách hodu oštěpem a kriketovým míčkem získal zlaté medaile. V disku se mu už tak dobře nevedlo a skončil na 9. místě. Tomáš Burda získal ve svých obvyklých disciplínách 7. místo v disku a 5. místo ve vrhu koulí. Roman Dunda skončil na 5. místě v běhu na 100 m, což byl v nabité konkurenci úspěch. Navzdory naší málo početné skupině sportovců jsme obsadili s 9 medailemi (4 zlaté, 2 stříbrné a 2 bronzové) 22. místo v bodování všech zúčastněných zemí.

Naše poděkování patří partnerům, kteří pravidelně podporují aktivity CTT na zahraničních akcích a bez kterých bychom takových úspěchů nedosáhli – Nadace Charty 77 se svým Kontem Bariéry, Krajský úřad Středočeského kraje, Magistrát města Ostravy a Mladé Boleslavi, společnosti ABNER, a.s., B. Braun a dalším sponzorům.

Výsledky 2018 

MISTROVSTVÍ EVROPY TRANSPLANTOVANÝCH A DIALYZOVANÝCH – CAGLIARI (SARDINIE), ITÁLIE

Výprava šesti sportovců CTT (Českého Týmu Transplantovaných) se v termínu 17. – 24. 6. zúčastnila 10. evropského šampionátu v italském Cagliari. Na hry přijelo z 25 států Evropy celkem 468 účastníků, z toho 339 transplantovaných a 139 dialyzovaných sportovců. Poprvé se evropských her zúčastnili i sportovci Ruska a Kazachstánu. Nejmladší závodnicí šampionátu byla 10letá dívka z Polska, nejstarším pak 80letý Ir. Naše výprava přivezla z her celkem třináct medailí – osm zlatých, dvě stříbrné a tři bronzové.
Jediný dialyzovaný člen našeho týmu Libor Malínský (50-59) získal celkem čtyři medaile – stříbro ve stolním tenise a chůzi na 3 km a bronz v hodu míčkem a skoku do dálky. Naše stálice na atletickém nebi Vojta Koudelka (30-39) vybojoval zlato ve všech disciplínách, do kterých nastoupil. Vyhrál jak mini maraton (5 km), tak i svoji oblíbenou trať na 800 m. Roman Dunda (40-49) ve velmi vyrovnaném závodě získal bronz na 100 m. Ve své silné disciplíně – badmintonu, obhájil zlato v singlu, a s Petrem Žitným (50-59) i v deblu. I Petr, tak jako Roman, přidal zlato v badmintonu single. Dařilo se mu i v atletice, získal zlato v hodu oštěpem a hodu míčkem. Za tyto výsledky byl organizátory vyhlášen nejlepším transplantovaným sportovcem her. Naše nová členka Kateřina Nejedlá (30–40) měla smůlu a brala pouze čtvrtá místa – a to ve skoku do dálky a běhu na 400 m. Obdobný zisk měl náš nejstarší člen Jiří Nídl (50-59), který se vrátil do týmu po dvojnásobné transplantaci (srdce + ledvina). V plaveckých disciplínách získal, tak jako Katka, pouze čtvrtá místa – a to hned čtyři.
Naše poděkování patří partnerům, kteří pravidelně podporují aktivity CTT na zahraničních akcích. Letos nás podpořili: Nadace Charty 77 a její Konto Bariéry, společnost B. Braun, Smartwings, Královéhradecký kraj, další drobnější sponzoři.
Příští rok nás čekají 22. světové hry, které proběhnou v termínu 17. – 24.8. v britském Newcastle.

SVĚTOVÉ HRY TRANSPLANTOVANÝCH  – ANZÉRE, ŠVÝCARSKO

Ve dnech 7.-12. ledna 2018 se ve švýcarských Alpách konaly již 10. zimní světové hry transplantvaných sporotvců. Přijelo téměř 200 účastníků z 25-ti zemí světa a bylo v čem závodit. Kromě sjezdových a běžeckých disciplín se o medaile rozhodovalo ještě v curlingu a biatlonu  Vzhledem k lavinovému nebezpečí a silnému větru na začátku týdne se sjezdové disciplíny musely vejít do 3 závodních dnů a lehce to narušilo závodní plán. Nicméně náš malý tříčlenný tým se zapojil důstojně a hned úvodní den získal Petr Žitný (kategorie 50-59) stříbrnou medaili v běhu na 3 km, kdy nestačil pouze na vítězného borce z Norska. Další den jsme při Super G nebodovali, za to ale o den později jsme byli úspěšnější. Roman Dunda (40-49) vybojoval bronz v obřím slalomu, kdy po prvním kole byl na čtvrtém místě, ale ve druhém se přeci jen na stupně vítezů dostal. Tomáš Burda (40-49) pak večer nedosáhl na místa nejvyšší, ale v paraelním slalomu skoncil na čtvrtém místě. Poslední sjezdařský den Roman Dunda přidal nečekané vítězné zlato ve slalomu speciál a na galavečeru ten samý den bylo co slavit. Celkově jsme tedy přivezli celou sadu medailí a jako tým obstáli ve velké konkurenci zejména alpských a severských zemí.
Po ukončení našich her jsme se ještě stihli podívat na zápolení malých dětí z celého světa, kteří doposud nikdy nestáli na lyžích a v rámci našeho týdenního zápolení se pilně tomuto sportu učili. Jejich závod – Nicholas Cup – je velkým a opravdovým emotivním zážitkem!

Výsledky 2017

21. SVĚTOVÝ ŠAMPIONÁT TRANSPLANTOVANÝCH – MALAGA, ŠPANĚLSKO

Začátkem července se Český Tým Transplantovaných (CTT z.s.) vrátil z 21. světového šampionátu transplantovaných sportovců ze španělské Malagy, kde sportovci soutěžili v atletických, míčových, plaveckých a dalších disciplínách. Letošní účast byla téměř 1600 sportovců z 51 států světa s transplantovanou ledvinou, játry, srdcem, pankreatem, plícemi nebo kostní dření.
Českou republiku zastupovalo osm transplantovaných sportovců CTT (ledvina nebo játra). Šest mužů ve věkových skupinách 30-59 let, naše dáma a benjamínek Tomík. Jako pokaždé od roku 1991, kdy jsme se zúčastnili světové akce poprvé a ČR se stala řádným členem WTGF, jsme uspěli a získali řadu medailí. Bohužel, organizátoři provedli letos změny v rozpisu disciplín, což nám udělalo čáru přes rozpočet. Badminton se celá léta hrával dva dny v polovině týdne, kdy se na něj naši špičkoví hráči mohli soustředit a poslední dva dny se s dalšími kolegy věnovat atletickým disciplínám. V Malaze se však badminton křížil s atletikou, kolegové se zúčastnili hry a potom již nešlo se včas přemístit na atletický stadion a o několik medailí jsme pravděpodobně přišli.
Přesto jsme nezklamali. Petra Vovesná dostála své pověsti bojovnice, zvítězila v běhu na 200m a na 100m získala stříbro. Vojta Koudelka (30-39 let), náš expert na střední tratě, si doběhl pro zlatou medaili za 800m (2.20,81) a stříbro za 400m (58,10), Tomík Smažák (12-14 let) si vyplaval stříbro na 100m volný způsob a 50m prsa, Tomáš Burda (40-49) má tři bronzové medaile z tenisu, hodu diskem a vrhu koulí. Roman Dunda (40-49) získal bronz v badmintonu single a Petr Žitný (50-59) také bronz v badmintonu single. Další dva členové české výpravy letos skončili bez medailí.
Naše poděkování patří partnerům, kteří pravidelně podporují aktivity CTT na zahraničních akcích. Především jde o Nadaci Charty 77 se svým Kontem Bariéry, společnosti Astellas Pharma, B.Braun a několik dalších. Vynikající zázemí máme v IKEM.
Příští rok se bude konat 10. Evropský šampionát na Sardinii a další, 22. světové hry v roce 2019 v britském Newcastle.

Výsledky 2016

9. Mistrovství Evropy transplantovaných a dialýzovaných – Vantaa, Finsko

Výprava sportovců CTT (Českého Týmu Transplantovaných) se 10. – 17.7 zúčastnila 9. evropského šampionátu ve finském Vantaa. Týdenních soutěží se zúčastnilo šest sportovců, bafuňář z donucení a maminka juniorského závodníka. Celoroční aktivní činnost českých transplantovaných je vidět na stále se zlepšujících výsledcích. V konkurenci více než 800 účastníků z 24 států Evropy s různými transplantovanými orgány obstáli letos Češi na výtečnou a získali celkem 19 medailí (8+8+3).  
Petr Žitný (50-59) a Roman Dunda (40-49), naši osvědčení badmintonisté, získali každý ve své věkové kategorii zlato v singlu, stejně jako společně v deblu. Petr si k badmintonu ještě hodil míčkem pro zlato (66,91m) a oštěpem trefil stříbro. Benjamínek týmu, Tomík Smažák (12-14) si v běhu na 100m a skoku do dálky vybojoval zlato, stříbro si hodil míčkem a v bazéně si na 50m prsa vylovil bronzovou medaili. V tenise jsme měli nasazeného Tomáše Burdu (40-49) a výsledkem byla jeho stříbrná medaile. Tomáš získal nejvíc medailí, k tenisu má ještě zlato za hod míčkem (58,69m), stříbrná umístění za vrh koulí a diskem a bronz za hod oštěpem. Náš běžec Vojta Koudelka (30-39), který je už deset let pevnou oporou týmu, dosáhl čistým stylem na zlato na 400m (57,14s) a dvakrát na stříbro na 200m a 800m. Nemít transplantovanou ledvinu, asi bychom o něm slyšeli stejně jako o Usainu Boltovi… Poslední z šestice, Libor Malínský (50-59) také uspěl v atletice, kdy si dohodil na stříbro míčkem a v chůzi na 5km došel pro bronzovou medaili. V sobotu odpoledne soutěže skončily, na stadionu proběhlo emotivní loučení a večer slavnostní večeře. Bude-li nám osud příznivý, sejdeme se za rok ve španělské Malaze na XXI. světových hrách.
Hlavním partnerem byla letos společnost Astellas Pharma s.r.o., dalšími partnery Nadace Charty 77 svým Kontem Bariéry, B.Braun Avitum, s.r.o. a řada dalších menších sponzorů.

Výsledky 2015

20. světové hry transplantovaných – Mar del Plata, Argentina

Začátkem září se Český Tým Transplantovaných (CTT) vrátil z jubilejního, 20. světového šampionátu transplantovaných sportovců z argentinského Mar del Plata, kde sportovci soutěžili v atletických, míčových, plaveckých a dalších disciplínách. Letošní účast byla celkem 990 sportovců ze 44 států světa s transplantovanou ledvinou, játry, srdcem, pankreatem, plícemi nebo kostní dření. Výprava CTT čítala osm transplantovaných (ledvina nebo játra) v rozsáhlém spektru věkových kategorií. Výsledky předčily naše očekávání. Benjamínek výpravy, Tomík Smažák (kategorie 9-11 let), získal stříbrnou medaili ve skoku dalekém a kriketu stejně jako bronz v běhu na 100m a stolním tenisu (každý účastník se smí přihlásit na pět disciplín). Naše zástupkyně něžného pohlaví, Petra Vovesná si doběhla pro zlato na 200m a stříbro na 100m; dlouholetý šampión Vojta Koudelka (30-39) jako vždy zazářil a zvítězil v bězích na 400 a 800m, Petr Žitný (50-59) dohodil oštěpem na zlatou metu a stejnou medaili získal v kriketu, team manažer Roman Dunda (40-49) získal bronzovou medaili v badmintonu. Tomáš Burda (40-49) vrhl koulí ze všech nejdále, stříbro získal v kriketu a coby diskobolos obsadil třetí příčku. Český veterán Zbyněk Schwarz (60-69) vybojoval další zlatou medaili v badmintonu. Nejstarší kategorie 70+ má také vždy několik sportovců. 
Český tým obsadil celkově čtrnácté místo se svými 15 medailemi (7-4-4) hned za velkými týmy s více než 30 členy.
Naše poděkování patří sponzorům, kteří pravidelně podporují aktivity CTT na zahraničních akcích. Především jde o Nadaci Charty 77 se svým Kontem Bariéry, společnosti Astellas, Čeps, BBraun a několik dalších. Skvělé zázemí nám tvoří IKEM.
Příští rok se bude konat 9. Evropský šampionát v Helsinkách a další, 21. světové hry v roce 2017 ve španělské Malaze.

Výsledky 2014

8. Mistrovství Evropy transplantovaných a dialyzovaných sportovců

V polském Krakově se 16-23 srpna konalo 8. mistrovství Evropy transplantovaných a dialyzovaných sportovců, kterých se sešlo 354 z 22 zemí. Českou republiku reprezentovalo sedm transplantovaných sportovců a dvě členky doprovodu.
Největší radost nám dělal nový člen, teprve 10-letý Tomáš Smažák s transplantovanou ledvinou, který v kategorii 8-11 let získal dvě bronzové a dvě zlaté medaile v kraulu na 50m, ve skoku dalekém, hodu míčkem a běhu na 50m. Osvědčení hráči badmintonu, Roman Dunda a Petr Žitný (oba 40-49) se podělili o dvě zlatá a jedno stříbrné umístění a Tomáš Burda (40-49) v tenisu obsadil druhé místo. Další výsledky se dostavily v posledních dvou dnech v atletice. Petr hodil oštěpem na stříbro a míčkem na zlatou metu, stejně jako Libor Malínský (50-59), Tomáš ve své věkové kategorii dohodil na stříbro a koulí si vrhl další stříbro. Úspěšný běžec Vojta Koudelka (30-39) nezklamal a bylo z toho zlato na 400m a stříbro na 800m, Roman si ve sprintu na 100m doběhl pro bronz a nakonec štafeta ve složení Roman, Petr, Tomáš a Vojta dosáhla na třetí místo. Česká výprava si takto z Polska přivezla celkem 17 medailí (z toho 7 zlatých, 6 stříbrných a 4 bronzové).


9 zimní světové hry transplantovaných v La Chapelle d’Abondance – Francie

Český Tým Transplantovaných se zúčastnil zimních her v termínu 12. – 17. ledna v konkurenci 135 sportovců z 19 států celého světa. Nejmladším závodníkem na šampionátu byl 8 letý Kanaďan, nejstarším 82 letý Ital. Našich 8 sportovců získalo 13 medailí v devíti disciplínách, letos jsme bohužel na cestě domů na hraničních přechodech neproclívali žádné zlato.
Nejmladší člen týmu, Milan Slavíček získal stříbro ve slalomu a dvě bronzové medaile v obřím a super G slalomu, podobně jako Roman Dunda 2 bronzy ve stejných disciplínách a stříbro v letmo měřených 150m. Nejlepším českým závodníkem se stal nově příchozí Martin Turek (kategorie 40-49), který se umístil ve všech pěti nahlášených disciplínách, tj. 3 druhá místa v biatlonu, štafetě 3x3km a běhu na sněžnicích na 2km. K tomu si přibalil do krosny dvě bronzové medaile v běhu na 5km a hodinovce. Tomáš Burda si dojel na letmých 150m pro bronz, Jaroslav Deďo též bronz v hodinovce a Petr Žitný s Petrem Markem spolu s výše uvedeným Martinem vybojovali bronz ve štafetě 3x3km.

Výsledky 2013

XIX. světových her transplantovaných se v jihoafrickém Durbanu na přelomu července a srpna zúčastnilo téměř 1000 sportovců ze 48 států světa. Českou republiku reprezentovalo deset transplantovaných sportovců, z toho jedna žena. Jako vždy jsme v těžké konkurenci obstáli a získali 12 medailí. O čtyři zlaté se podělili Vojta Koudelka na středních tratích 400m (nový světový rekord) a 800m, Václav Burda na 1500m a Petr Žitný v hodu oštěpem. Pět stříbrných medailí si rozdělili Zbyněk Schwarz za badminton, Vašek ještě za mini-maraton 5km a 800m, Petr čtvrté stříbro v hodu míčkem a naše atletka Petra Vovesná si doběhla pro páté za 200m, k čemuž ještě přidala bronz na 100m. Další dvě bronzové medaile získali Tomáš Burda v tenise a Zbyněk ještě míčkem dohodil na bronz. Další čtyři čeští sportovci zůstali letos před medailovými pozicemi.
Účast našich sportovců byla realizována s finanční podporou Ústeckého kraje.

Výsledky 2012

7. evropské hry transplantovaných a dialyzovaných – srpen 2012

Ve dnech 18. – 25. srpna hostil chorvatský Záhřeb 7. evropské hry transplantovaných a dialyzovaných, kterých se zúčastnilo 285 závodníků z 28 zemí. Náš tým přijel v rekordním počtu deseti sportovců a získal také rekordní počet medailí – 13 zlatých, 8 stříbrných a 3 bronzové. Zdeňka Marešová vybojovala zlato ve stolním tenise v jednotlivcích a společně s Liborem Malínským i ve čtyřhře. Další zlato přidala ve vrhu koulí a v hodu míčkem, svoji sbírku rozšířila o stříbro z bowlingu. Libor Malinský přidal k již zmíněnému zlatu i zlatou medaili z chůze na 5 km a stříbro z vrhu koulí. Pro další zlaté medaile si doběhl Vojta Koudelka na tratích 200 m, 400 m, 800 m a spolu s Tomášem Burdou, Romanem Dundou a Petrem Žitným i ve štafetě na 4×100 m. Roman Dunda zvítězil v badmintonu ve dvojhře stejně tak i ve čtyřhře společně s Petrem Žitným. K tomu přidal stříbro v běhu na tratích 100 a 200 m. Petr Žitný získal do své sbírky stříbro z badmintonu jednotlivců. Tomáš Burda zvítězil v hodu míčkem, stříbro získal ve vrhu koulí, v tenise jednotlivců a spolu se Zdeňkem Burýškem i ve čtyřhře. Tomáš rozšířil svojí sbírku medailí o bronz z trati 200 m. Zdeněk Burýšek přidal k již zmíněnému stříbru bronz v tenise jednotlivců. Poslední zlato získal náš benjamínek (junior) Milan Slavíček v hodu míčkem. Mirek Dušovský spolu Janem Svobodou získali ve čtyřhře v tenise bronz.
reportáž České televize ze Světových her transplantovaných v Záhřebu

VIII světové zimní hry Anzere – březen 2012

10. 3. se vrátil Český Tým Transplantovaných ze švýcarského Anzere, kde v konkurenci 185 sportovců z 28 států světa získal celkem 13 medailí v šesti členech a 7 disciplínách. Letos jsme se rozhodli k razantnímu omlazení týmu a náš junior, 15-letý Milan Slavíček(ledvinu má od svých šesti let) úžasně zabodoval. Přihlásil se na čtyři alpské disciplíny a domů si vezl 4 medaile. Zlato za paralelní slalom, stříbro si vyjel ve slalomu a obřím slalomu a bronzovou medaili v super G. Další nový člen, Tomáš Burda, také uspěl a získal tři bronzové medaile v obřím, paralelním slalomu a super G. Další sjezdař, Roman Dunda, získal dvě stříbrné medaile ve slalomu a obřáku. Čtvrtý sjezdař, nejstarší člen výpravy, se při tréninku zranil a každý den na svahu ronil krokodýlí slzy, když deset kolegů jeho věkové kategorie 60-69 let se řítilo do údolí.
Další medaile zajistili běžci. Jarda Deďo si doběhl pro stříbro v hodinovce a pro bronz za 3 km, Petr Žitný získal bronz v hodinovce a oba společně s Petrem Markem ještě bronz ve štafetě 3×3.

Výsledky 2011

Švédsko, Goteborg, červen. XVIII světových her se zúčastnilo celkem 1100 transplantovaných sportovců z 54 států světa. Naši republiku zastupovalo 8 členů CTT. Celkem jsme získali 5 zlatých, 4 stříbrné a 3 bronzové medaile. Největším zážitkem, i když skrytě očekávaným, byla hra našich nově příchozích členů. Zdeňka Marešová získala s přehledem a lehkostí zlato ve stolním tenisu a přidala bronz v hodu míčkem. Neméně efektně a efektivně si počínal Zbyněk Schwarz nad badmintonovou sítí a ke zlatu singl získal také zlato v deblu s Petrem. Po několikaleté pauze se vrátila Petra Vovesná a svůj návrat na světovou atletickou scénu náležitě oslavila stříbrem v běhu na 100m, petanque a bronzem na 200m. Další medaile již patřily „starým pákám“. Vojta Koudelka zvítězil v běhu na 400 a 800m a v mini maratónu na 5km získal stříbro, Petr Žitný, jak uvedeno výše, získal zlato v badmintonu double se Zbyňkem a stříbro v hodu míčkem a Roman Dunda získal v badmintonu bronz.

Podívejte se na reportáž České televize ze Světových her transplantovaných v Goteborgu, kde uvidíte nejen průběh her a výsledky, ale představí se vám i Český tým transplantovaných.

reportáž České televize ze Světových her transplantovaných v Goteborgu

Výsledky 2010

V srpnu se 8 členů CTT zúčastnilo 6. evropských her transplantovaných a dialýzovaných v irském Dublinu. V konkurenci 342 sportovců z 24 států Evropy jsme získali 6 zlatých, 8 stříbrných a 4 bronzové medaile, čímž ČR obsadila 10. místo. Václav Burda si doběhl pro zlato na 800m (2:24:71) a 1500m (4:56:30), stříbro v minimaratonu na 5km a jako člen štafety na 4x100m; Vojta Koudelka pro zlato za 400m (55,88s), stříbro za minimaraton a štafetu, Roman Dunda vybojoval zlato v badmintonu single a double s Petrem a stříbro v běhu 100m, golfu a štafetě, Petr Žitný si dohodil míčkem na zlato (67,38m) a druhé získal v double s Romanem, stříbro získal v chůzi na 5km, v badmintonu single a štafetě, Tomáš Dřevíkovský stříbro v bazéně za 100m kraul, Libor Malínský bronz za 5km chůze a za stolní tenis double s Mirkem, Mirek Dušovský bronz za stolní tenis double s Liborem a Jirka Nídl si vybojoval bronzovou medaili v petanque.

Výsledky 2009

Poslední týden v srpnu se 5 členů CTT zúčastnilo XVII světových her v Austrálii. V konkurenci 990 sportovců ze 45 států světa opět obstáli a získali 8 medailí. Vojta Koudelka si suverénně doběhl pro dvě zlaté medaile na 400 a 800m a bronz v 5 km mini-maratonu, Petr Žitný získal dvě stříbrná umístění v chůzi na 5 km a hodu míčkem a Roman Dunda tři bronzové medaile v badmintonu, skoku vysokém a golfu. Tyto výsledky jsou vůči loňským úspěchům podstatně cennější, neboť počet sportovců a jejich kvality se na světové úrovni značně zvyšují.

Výsledky 2008

Dalším letošním veni, vidi, vici CTT se staly právě skončené 5. evropské hry transplantovaných a dialýzovaných (září – Wűrzburg, Německo). V konkurenci 470 sportovců z 23 států jsme v počtu pouhých 6 účastníků přivezli 10 (5+2+3) medailí. Nejúspěšnější z týmu byl náš mladý atlet Vojta Koudelka, který si na 400, 800 a 1500 m bez problémů doběhl pro tři zlaté (např. jeho čas 55,26 na 400 m ve srovnání se světovým rekordem transplantovaných 53,60!!!), Roman Dunda obhájil své prvenství v golfu, další zlato získal v běhu na 100m a přidal stříbro v badmintonu, Zdeněk Burýšek tentokrát vyměnil tenis za šipky, z nichž má též stříbro a nakonec dva naši „skoroPhelpsové“ si vylovili tři bronzy z bazénu, Míla Civín na 50 m prsa a znak a Tomáš Dřevíkovský na 100 m prsa. Je vidět, že výsledky hovoří o kvalitách a přípravě českých reprezentantů samy za sebe.

Prvním úspěchem ČTT je účast na světových zimních hrách ve (finském Rovaniemi), kterého se zúčastnilo 7 členů ČTT a přivezli 6 medailí, dvě zlaté a čtyři bronzové. Na hry bylo přihlášeno cca 250 sportovců z 20 států světa. První zlatou medaili získal R. Dundaza závod na snowboardu a druhou tým curlerů (T. Dřevíkovský, P. Žitný, J. Nídl a R. Dunda), kteří překonali deset soupeřů. Státy Finsko, Francie, Švýcarsko a USA nasadily po dvou týmech, Rakousko, V. Británie a ČR po jednom. Bronzovou získala štafeta běžců (J. Deďo, P. Žitný, J. Nídl a P. Marek) ve sprintu na 500m (zlato Finsko 1, stříbro Norsko); za sebou nechali dalších 5 týmů; dále P. Žitný v běhu na 3 km, J. Nídl v biathlonu a čtvrtý bronz má R. Dunda v obřím slalomu. Oficiální výsledky najdete na http://www.rovaniemi2008.com/results.html.

Účast českého týmu ve světě

Rok Hry Místo Členů Medaile
2017 21. Světové hry Malaga, E 8 2×1, 4×2, 5×3
2016 9.evropské Vantaa, FIN 6 8×1, 8×2, 3×3 detaily v popisu
2015 20. světové Mar del Plata, Arg 8 7×1, 4×2, 4×3 detaily v popisu
2014 8 evropské Krakov, P 7 7×1, 6×2, 4×3
2014 IX. zimní hry Abondance, F 8 5×2, 8×3 detaily výše
2013 XIX. Světové Durban, JAR 10 4×1, 5×2, 3×3 detaily viz výše v popisu
2012 7 evropské Záhřeb CR 10 13×1; 8×2; 3×3 jednotlivé disciplíny viz výše v popisu
2012 VIII zimní hry Anzere, CH 7 1×1 paralelní slalom; 5×2 slalom, obří a paralelní slalom, hodinový běh; 7×3 super G, 3km, štafeta 3x3km
2011 XVIII světové hry Goteborg, S 8 5×1 stolní tenis, badminton single, double, běh 400m, 800m, 4×2 běh 5km, běh 100m, hod míčkem, petanque, 3×3 hod míčkem, badminton single, běh 200m
2010 6. evropské Dublin, IRL 8 6×1 – 400m, 800m, 1500m, badminton single, double, hod; 8×2 – 2xminimaraton 5km, 100m, chůze 5km, štafeta 4x100m, 100m kraul, golf, badminton single; 4×3 – stolní tenis single, double, chůze, petanque.
2009 XVII světové hry Gold Coast, AUS 5 2×1 400, 800m běh, 2×2 chůze 5km, hod, 4×3 badminton, skok vysoký, golf, běh 5 km
2008 5. evropské Wűrzburg, D 6 5×1 100, 400, 800, 1500 m běh, golf, 2×2 badminton, šipky 3×3 50, 100m prsa, 50 m znak
2008 VI zimní hry Rovaniemi, FIN 7 2×1 snowboard, curling, 4×3 běh 3 km, obří sl, biatlon,štafeta 500
2007 XVI světové hry Bangkok, TH 6 1 golf 2 hod 4×3 debl badminton, 50m znak, hod, běh 100 a 200m
2006 IV evropské hry Pecs, H 6 3×1 běh 100m, 200m, badminton; 2×2 běh 200m, dálka 5×3
2005 XV světové hry London, Ontario, CAN 7 2 badminton
2004 III evropské hry Lublaň, SLO 6 2×1 chůze 5 km, hod, 3×2 100m kraul, badminton, výška 3 dálka
2004 V zimní hry Bormio, I   nezjištěno
2003 IVX světové hry Nancy, F 3 2 hod
2002 II evropské hry Balaton, H 6 2×1 tenis, výška 5×2 stolní tenis, badminton, kraul 100m, hod, 2×3
2001 XIII světové hry Kobe, JAP 1 nezjištěno
2001 IV zimní hry Nendaz, CH 3 2 slalom; 3×3 běh 1hod., běh 3 km, slalom
2000 I evropské hry Athény, GR 3 2×1 stolní tenis, hod; 2×3 vrh koulí, kraul 100m
1999 XII světové hry Budapešť, H 3 2 hod míčkem
1999 III zimní hry SLC, Utah, USA 3 1 paralel.slalom; 2 slalom
1997 XI světové hry Sydney, AUS 4 3 debl tenis; 3 stolní tenis
1996 II zimní hry Pra-Loup, F 4 2 slalom; 3 super G
1995 X světové hry Manchester, GB 5 2 debl tenis; 3 tenis
1994 I zimní hry Tignes, F 3 2×3 sjezd, slalom
1993 IX světové hry Vancouver, BC, CAN 6 3 tenis
1991 VIII světové hry Budapešť, H 9 2×2 100m kraul, 50m prsa; 3 tenis

Fotogalerie CTT

Podívejte se na několik obrázků z dřívějších her v Lublani (2004), Londonu v kanadském Ontariu (2005), thajském Bangkoku (2007), finském Rovaniemi (2008), německém Wűrzburgu (2008), australského Gold Coast, irského Dublinu (2010), švédského Gotenborgu (2011), švýcarské Anzere (březen 2012), chorvatského Záhřebu (srpen 2012), jihoafrického Durbanu (červenec/srpen 2013), francouzského La Chapelle d´Abondance (2014), polského Krakova (2014), argentínského Mar del Plata (2015), finském Vantaa (2016), španělské Malagy (2017), švýcarské Anzér (leden 2018) a italské Cagliari (červen 2018).