Plíce » Život po transpantaci plic

Život po transpantaci plic

Dieta a výživa

Zdravá a vyvážená strava je důležitou součástí ozdravného procesu, která Vám po operaci umožní znovunabytí svalové hmoty a dostanete se tak brzy do formy.

Bohužel často v důsledku užívání kortikoidů, které způsobují zvýšenou chuť k jídlu, se může stát problémem narůstání tělesné hmotnosti a obezita. Nadbytečné kilogramy představují pro organismus a zvláště pro srdce a cévy zbytečnou zátěž a je nutné proti nim bojovat jednak dostatkem pohybu a pravidelným cvičením a jednak vyváženou dietou s nízkým obsahem tuků a cukrů. Taková dieta navíc pomůže kontrolovat hladinu tuků a cholesterolu v krvi. Speciální dieta je důležitá i v případě, že se po operaci rozvine cukrovka.

Při sestavování jídelníčku se řiďte obecnými doporučeními racionální výživy. Strava by měla obsahovat ovoce a zeleninu. U ovoce se ale vyvarujte grapefruitů jak čerstvých tak jako džusu, protože mohou nepříznivě zvyšovat hladinu imunosupresivních léků.

Při sestavování jídelníčku se řiďte obecnými doporučeními racionální výživy. Strava by měla obsahovat ovoce a zeleninu. U ovoce se ale vyvarujte grapefruitů jak čerstvých tak jako džusu, protože mohou nepříznivě zvyšovat hladinu imunosupresivních léků. Celozrnné obiloviny a chléb, nízkotučné mléko a mléčné výrobky, jako zdroj vápníku. Libová masa, ryby drůbež a další zdroje bílkovin jako například luštěniny. Vystříhejte se sladkých zákusků jako jsou koláče, dorty, zmrzlina. Hlad a nebo chuť na sladké se snažte zahnat ovocem nebo zeleninou. Mají mnohem nižší obsah kalorií.

S ohledem na snížený stav Vaší imunity jezte čerstvé ovoce vždy dobře umyté a oloupané. Při přípravě jídla dbejte hygienických opatření. Požívejte vždy čerstvé suroviny. Snažte se oddělit zpracování syrového masa před vařením od zeleniny a jiných potravin, které se konzumují bez tepelné přípravy. Používejte oddělené nádoby a prkénka na krájení. Možné bakterie nebo paraziti z masa se mohou přenést do zeleniny nebo pečiva. Nejezte syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso, ryby a vejce (jen natvrdo). Nikdy nejezte syrové ústřice nebo jiné plody moře. Také výrobky obsahující syrová vejce (krémy, majonézy…) jsou nebezpečné. Mléčné výrobky jezte a pijte pouze z pasterizovaného mléka. U ovocných šťáv a moštů se přesvědčte, že byly ošetřeny pasterizací. Nejezte plísňové sýry jako např. Hermelín nebo Camembert.

Užívání kortikoidů vede k zadržování sodíku v těle, což způsobuje zadržování vody a vysoký krevní tlak. Proto se vyvarujte slaných jídel (např. bramborové lupínky).

Užívání kortikoidů vede k zadržování sodíku v těle, což způsobuje zadržování vody a vysoký krevní tlak. Proto se vyvarujte slaných jídel (např. bramborové lupínky). Při vaření používejte šetrně sůl a hotové jídlo již nedosolujte (odstraňte slánku z jídelního stolu). Vyvarujte se konzervovaných jídel a uzenin, které obsahují velké množství soli.

Dodržujte dostatečný pitný režim. Vypijte alespoň 2 litry tekutin denně. dostatek tekutin působí příznivě na dobrou funkci ledvin a pomáhá z těla odstraňovat odpadní látky. Vyvarujte se slazených nápojů. K pití a vaření používejte vodu, která byla hygienikem schválená jako pitná voda. Máte-li pochybnosti o zdroji, používejte raději vodu balenou.

Cvičení a sport

POZOR! Pokud se u Vás při cvičení vyskytnou následující obtíže, cvičení ukončete a o dalším postupu se poraďte s lékařem. Mezi varovné příznaky patří: nadměrná dušnost, výrazná únava, kterná nesouvisí s nedostatkem spánku, závratě během a nebo po cvičení, nadměrné zvýšení a nebo nepravidelnost tepu během nebo po cvičení, bolesti na hrudi.

Tělesná aktivita stimuluje tělo i ducha. Zlepšuje celkový pocit pohody. Speciálně po operaci plic napomáhá tělesná aktivita dobré toaletě dýchacích cest a podporuje rozvoj správné mechaniky dýchání. Pravidelné cvičení rovněž pomáhá ke kontrole tělesné hmotnosti.

Po dlouhodobém onemocnění, kdy Vaše tělesná aktivita byla do velké míry omezena špatnou funkcí plic, dojde zpravidla k úbytku na váze a výraznému ochabnutí svalstva. Nyní s novými plícemi máte možnost se znovu věnovat cvičení a sportu. Je dobré vytvořit si návyk v pravidelném cvičení a postupně zvyšovat „tréninkové dávky“, předejdete tak možnému přetížení svalů a možnému zranění. V začátcích buďte vždy opatrní, abyste cvičení nepřehnali, jakmile pocítíte únavu, přerušte cvičení a odpočiňte si. Po skončení cvičení byste se měli cítit dobře a „příjemně unaveni“ a ne zcela vyčerpáni.

Pro první týdny po operaci je nejlepší disciplínou chůze, případně chůze do schodů. Dále můžete přidat sporty jako je cyklistika ať už venku na kole nebo doma na rotopedu. Pokud budete zátěž dobře tolerovat můžete přidat běhání.

Plavání je také užitečné, ale v prvních šesti měsících po transplantaci nechoďte na veřejné plovárny nebo na přírodní koupaliště kvůli vysokému riziku infekce. I v pozdějším období mějte na paměti vyšší riziko vzniku infekce z polknutí nebo vdechnutí ve vodě obsažených mikroorganismů. Při plavání neponořujte hlavu pod hladinu a snažte se zamezit vniknutí vody do úst nebo do nosu.

POZOR! Pokud se u Vás při cvičení vyskytnou následující obtíže, cvičení ukončete a o dalším postupu se poraďte s lékařem. Mezi varovné příznaky patří: nadměrná dušnost, výrazná únava, kterná nesouvisí s nedostatkem spánku, závratě během a nebo po cvičení, nadměrné zvýšení a nebo nepravidelnost tepu během nebo po cvičení, bolesti na hrudi.

Očkování

Lidem užívajícím imunosupresivní léky nesmí být podána očkovací látka s živou nebo oslabenou vakcínou jako je např. očkování proti zarděnkám, žluté zimnici nebo dříve užívané ústy podávané očkování proti dětské obrně. Naopak očkovací látky s neživými mikroorganismy mohou být u transplantovaných osob bez obav podávány (např. tetanus, hepatitida B, Haemophilus influezae B). Při pochybnostech raději před každým očkováním konzultujte Vašeho lékaře nebo lékaře transplantačního týmu.

Domácí zvířata a pokojové rostliny

V prvním roce po transplantaci se vyhněte práci na zahradě. Práci s hlínou byste se měli vyhnout obecně pro nebezpečí aspergilové infekce. Tato houba se vyskytuje všude tam kde dochází ke tlení trávy nebo listí. Proto plení, sázení nebo hrabání listí a sena byste se měli vyvarovat. Při práci používejte rukavice a v prašném prostředí roušku přes obličej nebo respirátor.

Vzhledem k zvýšenému riziku infekce se žádná domácí zvířata pacientům po transplantaci nedoporučují. Někteří lidé se však nedokáží odloučit od svého miláčka, jiní si pořídí domácí zvíře, protože potřebují ke kvalitě života vztah a emociální podporu, kterou jim chované zvíře poskytuje.

Akvarijní rybičky představují nejmenší riziko infekce, ačkoli i ryby nesou často na svém těle množství parazitů. Pokud chováte rybičky neberte je do rukou a nikdy sami nečistěte akvárium a nevyměňujte vodu. To nechte dělat vždy někoho jiného. Další relativně méně rizikovou skupinou zvířat jsou plazi nebo drobní hlodavci jako křečci, myši nebo králíci i ti však mohou přenášet bakterie působící infekce zažívacího traktu. U psů jsou vhodnější krátkosrstá plemena, která lze lépe udržet v čistotě. Psi musí být pravidelně vyšetřeni veterinářem jsou-li zdrávi a 4x do roka přeléčeni proti červům. Kočky se u transplantovaných nedoporučují vzhledem k riziku onemocnění toxoplasmosou. Nedoporučují se ani ptáci chovaní v klecích, kteří představují nebezpečí nákazy celou řadou bakteriálních, virových a plísňových onemocnění.

Máte-li, při vědomí všech rizik, domácí zvíře, nesmíte se dostat do kontaktu s jeho výkaly. Nejlepší je pokud vynášení výkalů a uklízení klecí po zvířatech provádí někdo jiný. Pokud nikdo takový není, používejte vždy gumové rukavice a roušku přes obličej. Zvířata nesmí pobývat ve Vaší ložnici. Nádobí a náčiní na krmení zvířete udržujte v čistotě a mějte je odděleně od Vašeho nádobí a potravin. Nedovolte aby zvíře lízalo Vaše ruce nebo obličej. Pokud k tomu dojede, pečlivě se umyjte mýdlem.

Pěstování živých pokojových rostlin se u transplantovaných nedoporučuje, kvůli nebezpečí infekce z půdních mikroorganismů. Dejte přednost květinám ve formě hydroponií. I ty však raději nemějte v kuchyni nebo ložnici.

V prvním roce po transplantaci se vyhněte práci na zahradě. Práci s hlínou byste se měli vyhnout obecně pro nebezpečí aspergilové infekce. Tato houba se vyskytuje všude tam kde dochází ke tlení trávy nebo listí. Proto plení, sázení nebo hrabání listí a sena byste se měli vyvarovat. Při práci používejte rukavice a v prašném prostředí roušku přes obličej nebo respirátor.

Uklízení domácnosti

Doma pravidelně uklízejte, hlavně koupelnu a kuchyň – zejména ledničku. Vyměňujte pravidelně ložní prádlo. Při luxování nebo utírání prachu jste vystaveni vdechování prachu, který může obsahovat řadu mikrorganismů. Je vhodné užívat roušku na obličej a nebo nejlépe tuto činnost přenechat jinému členu domácnosti.

Řízení motorových vozidel

První čtyři týdny po transplantaci, než se úplně zahojí operační rána, která může omezovat v pohybu, a než se upraví a stabilizuje Vaše medikace, se nedoporučuje řídit auto. Léky obvykle užívané po transplantaci nesnižují schopnost řízení motorových vozidel. Při řízení mějte vždy zapnutý bezpečnostní pás!

Cestování

Požádejte Vašeho lékaře o kontaktní adresu v místě Vašeho pobytu, kam se můžete v případě obtíží obrátit.

Transplantovaná plíce není překážkou cestování po světě. Není problém letět letadlem. Při volbě cílové země se vyhněte zemím se špatnou hygienou, možností kontaminované vody a potravin. Dejte přednost zemím Evropy, Severní Ameriky, Austrálii nebo Japonsku.

Na cestu, i v tuzemsku, mějte vždy dostatečnou zásobu léků. Léky mějte vždy při sobě v příručním zavazadle. Je užitečné mít léky v originálních baleních, abyste se vyhnuli potížím s celníky. Pro takové případy je vhodné mít potvrzení od Vašeho lékaře, že jste po transplantaci plic a takové množství léků s sebou potřebujete. Před cestou je dobré zařídit si cestovní pojištění a ujistit se, že kryje náklady na Vaše ošetření. V případě komplikací může být jejich léčba v zahraničí velmi nákladná.

Požádejte Vašeho lékaře o kontaktní adresu v místě Vašeho pobytu, kam se můžete v případě obtíží obrátit.

Sexuální život

Některé partnerské páry mají po transplantaci obavy, že je třeba transplantovaný orgán chránit a takové aktivity jako je pohlavní styk by mohli ublížit. Tyto obavy častěji mívá protějšek operované osoby. Takové obavy jsou zcela zbytečné. V prvních měsících po operaci mohou být Vaše schopnosti i zájem o sex změněné, ale to se obvykle v průběhu času upraví. S ohledem na snížený stav imunity je třeba brát v úvahu možnost přenosu chřipkového onemocnění nebo herpetického oparu při líbání. S ohledem na možnost přenosu pohlavních nemocí, které mohou mít u imunosuprimovné osoby daleko závažnější průběh, se doporučuje používání kondomu. Vzhledem k tomu, že užívané léky mohou snížit spolehlivost perorální hormonální antikoncepce, kondom se doporučuje i jako nejlepší způsob antikoncepce.

Kouření

Kouřit je pro Vás tabu!

Kouřit je pro Vás tabu! Kouření závažným způsobem poškozuje plíce. U mnohých je právě kouření hlavní příčinou původního plicního onemocnění. S přihlédnutím na úsilí spousty lidí a na obrovské finanční náklady, které byly do transplantace Vaší plíce vložené, je nehorázné, abyste pokračovali v takovém zlozvyku jako je kouření. Rozhodnutí musí být pevné a jasné ještě před zařazením na čekací listinu. Buď chci kouřit a nebo chci transplantaci nové plíce.

Vyhýbejte se také pasivnímu kouření a nesetrvávejte v zakouřených prostorách. Jestliže některý z členů Vaší rodiny kouří, musí kouřit venku mimo dům a nebo lépe s kouřením přestat.

Alkohol

Pití alkoholických nápojů se nedoporučuje. Alkohol se odbourává v játrech podobně jako některé užívané léky. To může působit závažné interakce, výrazně ovlivnit účinek imunosupresivních léků a vést k poškození jater, nebo jejich úplnému selhání. To vše je třeba mít na paměti, než se rozhodnete pro konzumaci alkoholických nápojů.

Návrat do zaměstnání

Po transplantaci plic se asi polovina pacientů vrací k původnímu zaměstnání. Jsou to především duševně pracující lidé. U manuálně pracujících osob může být návrat k původní profesi nemožný kvůli přílišné fyzické náročnosti, nebo kvůli škodlivému prostředí. V takovém případě je nutno přemýšlet o rekvalifikaci. Nebojte se takové věci prodiskutovat s členy transplantačního týmu (ošetřující lékař, psycholog, sociální pracovnice).

Před vlastním návratem do zaměstnání je dobré Váš úmysl probrat s Vaším lékařem a ujistit se o tom, že jste toho opravdu schopen. Výhodné je, pokud Vám to zaměstnavatel umožní, alespoň zpočátku sjednat si volnou pracovní dobu, a nebo na zkoušku začít pracovat pouze na částečný úvazek.

Nezapomeňte, že transplantace plic Vám má umožnit návrat k normálnímu životu a sociální začlenění a návrat k práci k tomu významně přispějí.