Srdce » Před transplantací srdce

Před transplantací srdce

Čekací doba

Poté, co Vám bylo sděleno, že potřebujete transplantaci srdce, budou Vaše jméno a podrobnosti o Vašem zdravotním stavu zaneseny na čekací listinu – waiting list. Dle závažnosti aktuálního zdravotního stavu budete na transplantaci čekat v nemocnici nebo doma, kde budete muset být neustále k zastižení (nejlépe na mobilním telefonu). Čekací doba záleží na vhodném dárci orgánu, proto se pohybuje od dnů až po měsíce. Během domácí léčby je nutné informovat lékaře či transplantačního koordinátora o změně kontaktu na Vás a o každé změně zdravotního stavu (jakákoliv infekce nebo nové zdravotní problémy).

Příprava na pobyt v nemocnici

Je užitečné mít doma již zabalené zavazadlo, abyste nemuseli ztrácet čas před odjezdem do nemocnice. Do zavazadla byste si měli zabalit tyto věci:

  • domácí obuv
  • spodní prádlo a ponožky (dostatek)
  • toaletní tašku (holící potřeby, kartáček na zuby, pastu, šampon, hřeben atd.)
  • pyžamo a župan (nemusíte mít, dostanete v nemocnici)
  • knížky, hry, walkman (pokud chcete), mobilní telefon
  • Nezapomeňte si vzít občanský průkaz a průkaz pojišťence.

PAMATUJTE!

Před příchodem do nemocnice:

  • nic nejezte ani nepijte
  • nekuřte
  • zůstaňte na nahlášené adrese a zajistěte, aby byla telefonní linka volná
  • zachovejte klid

V období čekání na orgán dárce byste si měli nechat zkontrolovat chrup zubním lékařem a všechny nemocné zuby vyléčit. To pomůže snížit možné zdroje infekce po operaci.

Po telefonickém zavolání

Jakmile bude k dispozici orgán dárce, spojí se s Vámi transplantační tým.
Od tohoto okamžiku nic nejezte ani nepijte, a to ani za účelem uklidnění nervů. Transplantační tým zajistí Váš převoz do nemocnice. Snažte se zůstat v klidu a vyčkejte příjezd sanitky.

Příprava na operaci

DŮLEŽITÉ!

Všechny tyto postupy se provádějí pro vaši bezpečnost!
I v tomto pozdním stadiu může být operace zrušena nebo odložena, pokud by se zjistilo, že orgán dárce není vhodný pro Váš organismus.

Po příchodu do nemocnice Vás sestra uloží na lůžko a odebere vzorky krve na vyšetření, bude Vám provedeno celkové fyzikální vyšetření (změřen krevní tlak, tep, teplota a tělesná váha). Může být proveden RTG srdce a plic, elektrokardiogram, echokardiografické vyšetření. Lékař Vás vyšetří a všechno Vám vysvětlí. Vy sám nebo sestra Vám oholí místa, kde bude proveden řez, podá Vám na vyprázdnění střeva nálev a nakonec se vysprchujete. Budete požádáni, abyste podepsali informovaný souhlas s operací. Pokud je srdce dárce přijatelné pro transplantační tým a nejsou žádné další problémy, může být zahájena operace. Dostanete anestetikum a jakmile budete uspáni, bude Vám zavedena cévka do žíly na krku a do tepny na Vaší paži. Nebudete cítit žádnou bolest.