Až do nynějška se o vás pečlivě staral tým lékařů a sester na transplantačním oddělení, teď je však čas odejít z nemocnice. Zodpovědnost za váš zdravotní stav nyní leží z větší části na vás. Nezapomínejte však, že transplantační tým je připraven vám pomoci, pokud budete mít jakékoliv problémy.
Péče o operační ránu
Udržujte operační ránu čistou a myjte ji antiseptickým mýdlem. Pokud zpozorujete jakékoliv změny, jako je zarudnutí, otok nebo tvorba tekutiny, ihned informujte svého lékaře.
Sledování tělesné teploty
Pokud přetrvává teplota nad 38 °C déle než jeden den, měli byste ihned kontaktovat lékaře.
Zkontrolujte si teplotu vždy, když budete mít pocit horečky, svalový třes nebo budete mít bolesti. Může jít o první známku infekce nebo epizody rejekce. Pokud přetrvává teplota nad 38 °C déle než jeden den, měli byste ihned kontaktovat transplantační tým nebo lékaře. Sami žádný lék bez svolení lékaře neužívejte.
Krevní tlak a tep
Vaše zdravotní sestra vás naučí měřit si krevní tlak a tep. Je důležité, abyste znali svůj normální krevní tlak a srdeční frekvenci, abyste mohli upozornit svého lékaře na jakoukoliv změnu obvyklých hodnot. Je výhodné přinést na kontrolu lékaři vaše záznamy o hodnotách krevního tlaku a tepu.
Sledování výdeje moči
Množství moči, které vytvoříte každý den, je velmi dobrým měřítkem toho, jak vaše nová ledvina funguje. Každý den byste si měli vyšetřovat moč i sami. Bezprostředně po operaci se často objevuje malé množství krve v moči. Pokud však krev v moči přetrvává i po několika dnech nebo pokud zpozorujete nepříjemný zápach moči, musíte to oznámit svému lékaři.
Péče o chrup
Používejte měkký zubní kartáček, abyste si nepo škodili dásně. Čistěte si zuby hned po jídle a vypláchněte si ústa antiseptickou ústní vodou. Pokud máte umělý chrup, čistěte si ho pečlivě po každém jídle. Pravidelné kontrolní návštěvy u vašeho zubního lékaře jednou za šest měsíců jsou důležité pro prevenci infekcí a zubních kazů. K zubnímu lékaři byste neměli jít v prvních šesti měsících po operaci, pokud nemáte závažné zubní problémy. Bez ohledu na to, jak dlouho jste po transplantaci ledviny, musíte užívat antibiotika po dobu 24 hodin před každou zubní operací nebo výkonem a dalších 48 hodin po nich. Tento druh léčby se nazývá profylaxe. Vaším úkolem je informovat svého lékaře o plánované zubní operaci.
Pravidelné gynekologické kontroly u žen
Pravidelné gynekologické kontroly u žen mohou zabránit eventuálním komplikacím popř. je včas a úspěšně léčit. Váš gynekolog vás bude pravděpodobně posílat i na pravidelné vyšetření prsů mammografem. S lékařem byste měla konzultovat i vhodnou antikoncepci a eventuálně i přání otěhotnět.
Obecná tělesná hygiena
Je důležité, abyste zachovávali dobrý standard osobní hygieny. Tím snižujete riziko infekce.
Je důležité, abyste zachovávali dobrý standard osobní hygieny. Tím můžete snížit riziko infekce. Snažte se dodržovat následující pokyny:
- Myjte se pravidelně, přednost dávejte sprše před koupelí ve vaně.
- Používejte raději mýdlo z dávkovače než klasické.
- Denně si měňte ručníky a osušky.
- Před jídlem a po použití záchodu si vždy umyjte ruce. Čistěte si pečlivě nehty kartáčkem na ruce.
- Ženy, které mají menstruaci, si musí pravidelně vyměňovat vložky nebo tampony, protože krev je ideální živnou půdou pro bakterie. Nepoužívejte žádné ženské hygienické výrobky. Tyto výrobky obsahují dezinfekční látky, které mohou zničit mikroorganismy, které jsou normálně v pochvě, a to vede ke zvýšenému riziku infekce. Pravidelné mytí jemným mýdlem a vodou je dostačující.
Péče o kůži a vlasy
Pokud akné zůstává problémem, poraďte se s lékařem.
Kortikosteroidy mohou způsobit akné na vašem obličeji, hrudníku, ramenech nebo zádech. Pokud se rozvine akné, omývejte si postiženou oblast třikrát denně jemným antibakteriálním mýdlem a ujistěte se, že jste úplně spláchli mýdlo z kůže. Pokuste se zabránit odírání postižené oblasti a nepoužívejte ani hypoalergenní kosmetiku k zakrytí akné, protože používání make-upu zabraňuje ústupu akné. Pokud akné zůstává problémem, poraďte se se svým lékařem nebo členem transplantačního týmu. Pokud bude vaše kůže velmi suchá, dočasně si tyto oblasti nemyjte. Kůže získá opět svou přirozenou vlhkost. Používejte jemné mýdlo a po koupání se namažte tělovým mlékem. Trvalá aplikace barev na vlasy, trvalé a odbarvovačů může vést k tomu, že se vlasy stávají křehkými a narušenými. Na vlasy používejte kvalitní kondicionér. Kortikosteroidy pravdě podobně též ovlivní stav vašich vlasů. Používejte proto co nejméně prostředků vlasy poškozujících. Nechtěný růst ochlupení Jedním z vedlejších účinků některých imunosupresivních léků u některých pacientů po transplantaci je zvýšený růst chloupků na obličeji. I když to může být stresující, zvláště pro ženy a děti, nesmíte sami přestat užívat léky ani měnit jejich dávky. Pokud je růst chloupků nadměrný, poraďte se se svým lékařem. Můžete také použít depilační krém či si chloupky odbarvit roztokem peroxidu vodíku. V úvahu též přichází opakovaná depilace voskem nebo laserová depilace.
Pobyt na slunci
Musíte si vždy chránit kůži před sluncem.
Pro každého může být nebezpečný příliš dlouhý pobyt na sluníčku. Ultrafi alové paprsky obsažené ve slunečním světle způsobují předčasné stárnutí kůže, úžeh a rakovinu kůže.
Pacienti po transplantaci mají zvýšené riziko kožních nádorů, protože jejich imunitní systém není schopný napravovat všechna poškození způsobená ultrafi alovým světlem pronikajícím kůží. Musíte si proto vždy chránit kůži před sluncem dodržováním následujících jednoduchých pravidel:
- Chraňte se před sluncem kolem poledne (mezi 10. a 15. h), kdy jsou ultrafi alové paprsky nejsilnější. Snažte se sedět ve stínu, kdykoliv je to možné.
- Venku noste klobouk, dlouhé rukávy a lehké kalhoty, pokud se nechráníte opalovacím krémem.
- V jarních a letních měsících používejte kvalitní opalovací krém minimálně s ochranným faktorem 15. Krém si namažte na všechny plochy vystavené sluníčku, zejména na obličej, krk a ruce.
- Opalovací krém se smývá. Opakujte aplikaci, pokud se nadměrně potíte, a zejména po plavání.
- Pamatujte, že sluneční paprsky mohou poškozovat kůži i při zatažené obloze. Odrazy ultrafi alového světla od mořské hladiny, písku, sněhu a betonu mohou rovněž způsobit úžeh.
- Nenavštěvujte solárium. U pacientů po transplantaci je vyšší riziko přeměny mateřských znamének ve zhoubné nádory. Pokud zpozorujete, že mateřské znaménko mění barvu nebo se jeho hranice stávají nepravidelnými, musíte ihned kontaktovat svého lékaře.