Slinivka » Úvod k transplantaci slinivky břišní (pankreatu)

Úvod k transplantaci slinivky břišní (pankreatu)

Část kapitoly Transplantace slinivky čerpá z příručky pro pacienty Doc.Saudka “ Příprava na transplantaci. Příručka pro pacienty s diabetem a jejich blízké”, Maxdorf 2007. Celá příručka není bohužel k dispozici.)

Orgánová transplantace pankreatu se v ČR provádí od roku 1983. Pankreas bývá nejčastěji transplantován současné s ledvinou u nemocných se selháním ledviny. Méně často je prováděna izolovaná transplantace pankreasu.

Transplantace pankreatu nahrazuje chybějící produkci inzulínu a zajišťuje tak léčbu diabetu. Pankreas bývá nejčastěji transplantován současné s ledvinou u nemocných se selháním ledviny. Méně často je prováděna izolovaná transplantace pankreasu.

V léčbě diabetu se může provést několik druhů transplantací:

Příznaky diabetu

Udržování hladiny krevního cukru co nejblíže normálním hodnotám je nezbytné, aby se u nemocných neprojevily příznaky choroby.

Diabetes mellitus a jaké komplikace přináší

Diabetes mellitus (cukrovka) je trvalé onemocnění postihující látkovou přeměnu v organismu. Nejtypičtějším projevem je zvýšení hladiny krevního cukru (glukózy). Hlavním hormonem, který reguluje hladinu krevního cukru, je inzulin. Inzulin produkují tzv. B-buňky pankreatu. Tyto B-buňky představují hlavní součást tzv. Langerhansových ostrůvků, které jsou roztroušeny v tkáni pankreatu. Jsou asi 0,2–0,3 mm veliké a u zdravého člověka jich je asi jeden milion.

Existují dva základní typy diabetu. U diabetu typu 1 jsou chorobným procesem postupně zničeny B-buňky Langerhansových ostrůvků a zaniká jejich schopnost produkovat inzulin. Nemocní s tímto typem diabetu jsou pak životně závislí na podávání inzulinu.

diabetu 2. typu je inzulin alespoň v počátečním období vytvářen v dostatečném množství, ale příslušné tkáně jsou k jeho účinku nedostatečně citlivé. Tento typ diabetu může být léčen dietou či tabletami a jen v některých případech je nutné podávat inzulin.

Slinivka břišní (pancreas)

Slinivka břišní (pankreas) je zejména zažívací orgán, který se nachází v ohbí mezi žaludkem a dvanáctníkem v zadní části dutiny břišní. Vytváří denně až 3 l zažívací šťávy, která ve střevě přispívá k trávení potravy. Šťáva je vedena pankreatickým vývodem do dvanáctníku, kde se mísí s potravou. Hormony, které se tvoří v Langerhansových ostrůvcích, jsou naopak odváděny do krve, a dostávají se tak do dalších částí organismu, kde působí na různé pochody látkové přeměny.

Ledviny

Funkcím ledvin se věnuje sdamostatná část stránek