Návrat domů
Návrat domů po transplantaci je obvykle šťastná a emocionální událost, ale tento pocit radosti může být doprovázen významnou hladinou úzkosti, strachu nebo depresemi během prvních několika týdnů. Je důležité si uvědomit, že uzdravování je proces trvající mnoho měsíců. Vám i Vaší rodině bude chvíli trvat, než se přizpůsobíte novému stylu života.
DŮLEŽITÉ!
Grapefruitová (i pomelová) šťáva může zvýšit koncentrace některých imunosupresivních léků v krvi a způsobit možné vedlejší účinky. Snažte se ji proto nepít.
Strava by měla obsahovat:
- ovoce (pamatujte, že některé ovoce, jako jsou banány, obsahuje velké množství draslíku a je rozumné vystříhat se jejich většího množství), nejezte grapefruity ani pomela (tropické ovoce vzhledem připomínající velký zelený grapefruit)
- zeleninu
- celozrnné obiloviny a chléb
- nízkotučné mléko a mléčné výrobky nebo jiné zdroje vápníku
- libové maso, ryby, drůbež a další zdroje bílkovin
Další doporučení:
- sledujte denně svou váhu
- mezi hlavními jídly se vyvarujte sladkých zákusků, jako jsou koláče a sušenky. Pokud máte hlad, vezměte si nějaké ovoce nebo zeleninu (mají malý obsah kalorií)
- zelenina, která roste v zemi, např. brambory, musí být vždy oloupána a uvařena ve vařící vodě. Vaření zeleniny v tlakovém hrnci představuje dobrý způsob, jak zachovat obsah vitaminů
- čerstvé ovoce jezte vždy umyté a oloupané
- nejezte sýry vyrobené z nepasterizovaného mléka a rovněž se vyhněte plísňovým sýrům
- kupujte vždy jen tolik mléčných výrobků, kolik sníte v nejkratším čase, aby byly potraviny co nejčerstvější
- snažte se vypít denně asi 2 až 2,5 litrů tekutin, podle stupně Vaší tělesné aktivity a okolní teploty. To je dobré pro Vaše ledviny a pomáhá to odstraňovat odpadní látky z Vašeho těla. Nemělo by jít jen o vodu, stejným dílem by měly být zastoupeny rovněž minerální vody (s nízkým obsahem sodíku), ovocné šťávy a rostlinné čaje.
Život s transplantovaným srdcem je proces učení, který vyžaduje určitý čas. Nejzranitelnější jste první tři měsíce. I když je mnoho potenciálních problémů, většina lidí se po transplantaci srdce vrací do normálního života. Dále pracují, mají rodinu, vychovávají děti, aktivně se účastní dění ve svém okolí, užívají si zábavy, věnují se svým koníčkům.
Dieta a výživa po transplantaci srdce
Před transplantací jste byli dlouho nemocní a pravděpodobně jste ztratili i na váze, proto je správná výživa důležitou částí Vašeho zotavování. Zdravá a vyvážená strava Vám pomůže „postavit se zase na nohy“. Bohužel jeden z účinků kortikosteroidů je dramatické zvýšení chuti k jídlu. Přibývání na váze je proto pro mnoho pacientů po transplantaci vážným dlouhodobým problémem a možná bude zapotřebí, abyste dodržovali dietu s nízkým obsahem tuků a cukrů. To pomůže Vaši váhu udržovat v rozumných mezích.
Sůl (sodík)
Kortikosteroidy jsou rovněž zodpovědné za to, že Váš organismus zadržuje sůl. To pak může vést k zadržování vody a zvýšení krevního tlaku. Měli byste se pokusit omezit příjem soli.
Cvičení a sport po transplantaci srdce
Tělesná aktivita stimuluje tělo i ducha. Pacienti, kteří pravidelně cvičí, uvádějí, že tato činnost zvyšuje jejich celkový pocit pohody, a že mají více energie k práci, zábavě a osobním vztahům. V prvních týdnech po propuštění není vhodná žádná velká fyzická námaha a nošení těžkých břemen. Vhodná je běžná pohybová aktivita doma, spojená s procházkami, které se postupně prodlužují. V případě, že prvních několik kontrol na ambulanci ukazuje na normální funkci srdce, je možné fyzickou aktivitu zvyšovat, přidat lehká fyzická cvičení, jízdu na kole a další aktivity. Pravidelné cvičení pomáhá i při kontrole Vaší hmotnosti. Když při cvičení probíhá vše v pořádku, můžete zhruba za tři měsíce po operaci začít s dalšími sporty, jako je tenis, plavání a běhání. Snažte se ale nechodit plavat na veřejné plovárny a do rybníků v prvních šesti měsících po transplantaci, abyste se vyhnuli riziku infekce. Rovněž si pamatujte, že po cvičení byste se měli vždy cítit dobře a nikoliv zcela vyčerpaně. V prvních několika měsících po transplantaci nezvedejte břemena těžší než 10 kg, abyste zabránili vystavení hrudníku vysokému tlaku. Před zahájením cvičebního programu jej raději zkonzultujte se svým lékařem nebo transplantačním týmem.
Řízení motorových vozidel
DŮLEŽITÉ!
Pokud se u Vás vyskytnou následující příznaky, ukončete nebo odložte cvičení a poraďte se s lékařem:
- bolest nebo tlak na hrudníku, krku nebo v čelisti
- výrazná únava, která nemá souvislost s nedostatkem spánku
- neobvyklý nedostatek dechu
- závratě během nebo po cvičení
- trvalé zvýšení nebo nepravidelnost tepu během nebo po cvičení
První čtyři týdny po operaci nedoporučujeme řídit automobil. Pokud se dále budete cítit dobře, není důvod k zákazu řízení auta. Při řízení byste měli mít vždy zapnut bezpečnostní pás, i když je to pro Vás nepříjemné. Neexistuje žádný důkaz pro to, že by používání bezpečnostního pásu mohlo poškodit Vaše transplantované srdce.
Alkohol
Alkoholické nápoje se nedoporučují. Alkohol se štěpí v játrech. Může jednak způsobit jejich poškození, jednak se zde jeho metabolismus kříží s metabolismem imunosupresivních léků a ovlivňuje jejich účinek. Pití nadměrného množství alkoholu může rovněž přispívat ke zvýšení krevního tlaku a poškodit Vaše nové srdce. Pořádně si promyslete, než se vystavíte tomuto zbytečnému riziku.
Kouření
Nekuřte! Kouření je škodlivé pro každého člověka. Nikotin může zvýšit krevní tlak a srdeční frekvenci. Oxid uhelnatý, který vdechujete při kouření cigaret, snižuje množství kyslíku, které je k dispozici pro srdce a ostatní orgány těla.Transplantované srdce je mimořádně náchylné k poškození kouřením.
Sexuální aktivita
Vaše sexuální aktivita se obvykle zlepší během několika měsíců po úspěšné transplantaci. Se sexuálním životem můžete začít, jakmile se budete cítit dobře. Některé léky však mohou zasahovat do sexuálních funkcí. Pokud budete mít v této oblasti nějaké problémy, poraďte se s ošetřujícím lékařem. Pamatujte, že jste náchylnější k infekcím. Líbání Vás neohrožuje, pokud Váš partner nemá infekci (nachlazení, rýma, opar). Co se týče pohlavního styku, normální tělesná hygiena je dostatečná při styku s partnerem, kterého znáte a důvěřujete mu. Protože některé imunosupresivní léky mohou ovlivnit účinnost tablet proti otěhotnění (perorální antikoncepce), nedoporučuje se tento způsob antikoncepce používat.
Nedoporučují se rovněž nitroděložní tělíska vzhledem ke zvýšenému riziku infekce. Nejlepší ochrana (nejen proti otěhotnění, ale i infekcí) je kondom.
Plodnost
Mnohým mužům po transplantaci srdce se podařilo zplodit dítě. I některým ženám po transplantaci se narodily zdravé děti. U žen po transplantaci dochází většinou k úpravě menstruačního cyklu. Ženy by vždy měly se svým lékařem probrat přání mít rodinu. Mimo to, že musíte být „zcela zdravá“, neměla byste užívat žádné léky, které mohou poškodit Vaše děťátko, a i dávky imunosupresiv je nutné snížit na minimum.
Dovolená
Není žádný důvod, abyste po zotavení po transplantaci nemohli vycestovat do jakýchkoliv částí světa, ale používejte zdravý rozum. Nejezděte do míst, kde mohou být kontaminované potraviny a voda, a kde je špatná hygiena. Nejprve to prodiskutujte se svým lékařem, než si dovolenou vyberete a objednáte. Obecně je bezpečné cestovat po Evropě, do Severní Ameriky, Japonska a Austrálie. Mějte s sebou vždy dostatek léků na celou dobu dovolené. Jestliže Vám z nějakých důvodů léky dojdou, případně je ztratíte či Vám byly odcizeny, uvědomte si, že obchodní názvy Vašich léků se v jednotlivých zemích mohou lišit a pokud Vám léky v zahraniční nemocnici vydají, budete je s největší pravděpodobností muset zaplatit. Pokud budete překračovat hranice, požádejte svého lékaře o potvrzení, ve kterém bude uvedeno, že jste po transplantaci srdce a které léky potřebujete, eventuálně kontakt na Vašeho ošetřujícího lékaře.
Očkování
Nesmíte dostat žádnou živou ani oslabenou vakcínu, např. vakcínu proti dětské obrně (která se podává ústy), proti zarděnkám nebo žluté zimnici. Je povoleno a v některých případech dokonce doporučeno očkování usmrcenými nebo inaktivovanými viry, avšak před tím, než se dáte očkovat, informujte o této skutečnosti svého lékaře nebo transplantační tým. Nemáte-li jistotu o imunitě proti různým chorobám, požádejte svého lékaře o provedení sérologických testů před očkováním.
Domácí zvířata a pokojové rostliny
Normálně se nedoporučuje mít domácí zvířata vzhledem ke zvýšenému riziku infekce. Nicméně pro mnohé lidi jsou to nepostradatelní společníci a jsou důležití pro jejich psychickou pohodu. Akvarijní ryby, plazi, pavouci a psi představují nejmenší riziko infekce. Kočkám byste se měli vyhnout z důvodů rizika toxoplasmózy. Rovněž se nedoporučují ptáci chovaní v klecích, protože mohou být nositeli nebezpečných bakterií.
Pokud tedy máte svého mazlíčka, nesmíte se dostat do kontaktu s jeho výkaly a vždy používejte gumové rukavice při čištění.
Pokojové květiny v květináčích se nedoporučují vzhledem k nebezpečí infekce z půdních mikroorganismů, ale je samozřejmé, že všechny květiny nezničíte.
Dbejte alespoň na to, aby nebyly umístěny přímo v kuchyni a v ložnici. Na práci s hlínou a zahradničení používejte vždy rukavice.
Uklízení v domácnosti
Dbejte na pravidelný úklid, speciální dezinfekční činidla nejsou nutná, postačují běžné čistící prostředky pro domácnost.
Předchozí kapitola Zdravotní péče po propuštění z nemocnice |
Obsah |
Další kapitola Komplikace po transplantaci srdce |