Dieta po transplantaci jater
Jak správně jíst
- Jezte pestrou a vyváženou stravu s dostatečným množstvím zeleniny a ovoce.
- Omezujte jídla se zvýšeným obsahem soli, zejména jídla konzervovaná.
- Místo solení dochucujte jídla kořením, bylinkami a zeleninou.
- Pijte hodně tekutin.
- Dávejte přednost málo kalorickým jídlům. Jezte raději často a málo.
- Vždy přemýšlejte o tom, co jíte. Mějte přehled o tom, co jste během dne snědli.
- Dávejte přednost potravinám se zvýšeným obsahem vlákniny.
- Nejezte bílé pečivo. Dejte přednost syrové zelenině a ovoci.
- Pamatujte na obsah vápníku v potravě. Potřebujete nejméně 1 g vápníku denně (kvalitní tvrdý sýr, listová zelenina, mák, jogurt,..)
- Vyhýbejte se tukům, zejména nasyceným (máslo, sádlo, tučné sýry, většina uzenin, tučná masa a podobně).
- Tuky, které jsou zdravé pro Vaše cévy a srdce, jsou obsažené v rybách a rostlinných olejích, zejména slunečnicovém a olivovém.
- Při nákupu potravin si vždy přečtěte informace o obsahu živin.
- Naučte se správně odhadovat potřebné množství potravin. Omezujte svůj kalorický příjem. Množství nahrazujte pestrostí stravy.
- Bílkovinná strava je zejména v prvých měsících po transplantaci velmi důležitá, a to zejména v případech, kdy Vaše svalová hmota ubyla v důsledku jaterního onemocnění. Potravinami bohatými na bílkoviny jsou maso (dávejte přednost drůbeži a rybám), mléčné výrobky, vejce a luštěniny. Vejce jsou zdrojem bílkovin, bohužel i tuku.
- Snažte se o zdravou úpravu potravy. Vaření, pečení a grilování jsou vhodnější než smažení.
- Stravujete-li se mimo domov, buďte opatrní. V restauracích se vyhýbejte tučným jídlům a jídlům „hotovým“. V prvních měsících po transplantaci nelze stravování v restauracích doporučit.
- Nepijte alkoholické nápoje.
Návrat z nemocnice po transplantaci jater je okamžikem, kdy je dobré se nad dalším způsobem stravování zamyslit. Možná, že před transplantací byly Vaše stravovací návyky zcela správné a že není třeba je měnit. Je však docela možné, že některé z následujících doporučení mohou pomoci i Vám.
Všem pacientům po transplantaci jater nelze doporučit stejný způsob výživy. Především je třeba vzít v úvahu Vaši tělesnou hmotnost před transplantací. Část pacientů po transplantaci jater může i po propuštění z nemocnice trpět značnou podvýživou, především nedostatkem svaloviny vzniklým v době, kdy játra neplnila jednu ze svých základních funkcí, kterou je tvorba bílkovin. V těchto případech by Vaše dieta měla obsahovat více bílkovin i více energie. Při zvyšování váhy však buďte opatrní. Vašemu zdraví pomáhá pouze vzestup aktivní tělesné hmoty, t.j. svaloviny, nikoliv zvyšování objemu tuku!
U většiny příjemců je však situace jiná. Tělesná hmotnost není nijak významně snížená. Váš organismus naopak trpí relativním nadbytkem tukové tkáně a svaloviny je málo. V tomto případě je třeba především zvyšovat podíl aktivní tělesné hmoty cvičením a dieta nesmí obsahovat nadbytečné množství energie, abyste nadváhu či dokonce obezitu dále nezvyšovali.
Obecně platí, že se váha po transplantaci jater spíše zvyšuje. Ve většině případů se jedná o nežádoucí trend. Budete se totiž cítit lépe než před transplantací a budete mít i větší chuť k jídlu. Navíc některé léky, zejména steroidy, chuť k jídlu dále zvyšují a zvyšují rovněž tendenci k ukládání tuků. Tuky se při užívání steroidů často ukládají nerovnoměrně, zejména na břiše a na hýždích. Nadváha zvyšuje rizika vzniku poruch přeměny tuků, zvyšuje výskyt kornatění tepen, srdečních a cévních onemocnění, hypertenze a cukrovky. U nemocných, kteří žijí po transplantaci jater déle než pět let, jsou onemocnění srdce a cév hlavní příčinou úmrtí. Vyplatí se tedy věnovat výživě a tělesné hmotnosti dostatečnou pozornost: je to jedna z cest, jak po transplantaci jater zůstat déle zdravý!
Cvičení a sport po transplantaci jater
Pravidelné cvičení zlepšuje tělesnou kondici i náladu. Obojí je velmi důležité pro Váš návrat zpět do normálního života. K pokročilému jaternímu onemocnění patří úbytek svalové hmoty a zmenšení svalové síly. Mnoho let trvající jaterní onemocnění a následná těžká operace dobré celkové tělesné kondici samozřejmě nepřejí. To vše se může zásadně změnit. Jakmile se po transplantaci látková přeměna zlepší, což se projeví již za několik dní, svalová síla se začíná zvyšovat. Již od prvního dne Vás rehabilitační pracovnice vede k pravidelné fyzické aktivitě.
Po zhojení chirurgické rány je možno začít i s větší zátěží. Plná stabilizace jizvy trvá obvykle 2 měsíce a po této době je možné začít i s pravidelným plnohodnotným cvičením.
Chcete-li se po transplantaci jater opět věnovat sportu, promluvte si o tom se svým ošetřujícím lékařem. Mohou se objevit některé komplikace, které rozsah tělesné zátěže omezují a které budou vyžadovat delší časový odstup od transplantace, popřípadě i speciální přístup a pomoc. Pamatujte si však, že po úspěšné transplantaci jater je možno se plně věnovat sportu a to nejen rekreačnímu, ale i výkonnostnímu nebo dokonce vrcholovému.
Po transplantaci jater je možno dokonce získat olympijskou medaili!
Několik rad jak začít se cvičením a sportem po transplantaci
- Buďte trpěliví a vytrvalí.
- Postupujte pomalu.Odpočívejte dostatečně. Zahájení rehabilitace však zbytečně neodkládejte.
- Ke zvyšování kondice je třeba opakované cvičení.
- Vyšší zátěž si můžete dovolit přibližně za 3-6 měsíců od transplantace, nemáte-li závažné komplikace.
- Poraďte se s lékařem o tom, kdy je možno začít s náročnějším cvičením.
- Zprvu cvičte pod dohledem odborníka. Využívejte rehabilitačních pracovníků k instruktáži, které cviky provádět a jak .
- Budete-li chtít nějaký sport nově více rozvíjet, pak pamatujte, že investice do trenéra je rozumnější než nákup drahého vybavení.
- Pro každého pacienta po transplantaci jater a v každém věku je důležité si udržovat kondici pravidelným, nejlépe každodenním cvičením.
Pusťte se tedy směle do cvičení a zvyšování tělesné kondice! Transplantaci jater jste absolvovali proto, abyste byli zdraví a mohli se plně začlenit do normálního života. Za optimální sporty jsou považovány jízda na kole, plavání a turistika. Jestliže jste byli zvyklí sportovat před transplantací, je možno se k oblíbenému sportu vrátit, často již po 2-6 měsících.
Ochrana před infekcí
Protože imunosupresiva oslabují Vaši přirozenou imunitu, je třeba se chránit před infekcemi. Tato opatření jsou zvláště důležitá časně po transplantaci a vždy, když dojde ke zvýšenému dávkování imunosupresivních léků – např. při léčbě rejekce.
- Často si myjte ruce mýdlem. Po mytí ošetřujte kůži rukou krémem.
- Nesahejte si zbytečně na obličej ani do úst.
- Nestýkejte se zbytečně s lidmi s nachlazením nebo s jinými vzduchem přenosnými infekcemi.
- V období chřipkové epidemie omezte svůj pobyt ve veřejných prostorách s velkým počtem lidí (veřejná doprava, supermarkety, kina).
- Požádejte své přátele, aby Vás navštěvovali jen pokud jsou zdrávi.
- Pokud si musíte sami převázat nějakou ránu, umyjte si ruce před i po převazu.
- Používejte jednorázové papírové kapesníky a po každém použití je zahoďte.
- Denně vyměňujte ručníky. Měňte často ložní prádlo.
- Na zahradě se vyvarujte práci s tlejícím materiálem jako je staré listí, seno, kompost a podobně. Tyto věci mohou obsahovat velmi nebezpečné plísně.
- Vyhýbejte se kontaktu se zvířecími výkaly a cizími zvířaty. Nečistěte ptačí klece, terária a jiná zařízení pro zvířata.
- Nenechte se očkovat očkovacími látkami, obsahujícími živé viry, např. proti dětské obrně, spalničkám, příušnicím, zarděnkám, žluté zimnici nebo neštovicím. Živé vakciny mohou u osob se sníženou imunitou způsobit závažná infekční onemocnění. O očkování se poraďte se členy transplantačního týmu. Viz též samostatný oddíl o očkování.
Očkování
Vzniku některých infekčních onemocnění lze předcházet očkováním (vakcinací). Většinou jsou nemocní již před transplantací jater očkováni proti infekcím, proti kterým se provádí očkování i v běžném životě.
Před transplantací jater se většinou doplňuje očkování proti virové hepatitidě B a A. Toto očkování se opakuje i po transplantaci, jestliže se před transplantací nevytvořily protilátky proti těmto virům. Další očkování Vám doporučí Váš ošetřující lékař. Vhodné je očkování proti chřipce. Je doporučené v příslušném ročním období (většinou na podzim) u pacientů alespoň 4 měsíce po transplantaci jater.
Většina očkování nepřináší stoprocentní ochranu před vznikem onemocnění, a to ani ve zdravé populaci. U pacientů po transplantaci orgánů, kteří užívají léky snižující obranyschopnost, se většinou vytvoří menší množství protilátek. Ochrana poskytnutá očkováním je tedy menší. Očkování, která se provádí v rámci transplantačního programu, jsou bezpečná. Závažné problémy může způsobit očkování živou vakcínou, proto jakékoliv zamýšlené očkování prodiskutujte se svým lékařem.
Domácí zvířata
Soužití s domácími zvířaty zvyšuje riziko infekce. Je jasné, že málokdo se chce svého miláčka natrvalo vzdát. Je však dobré maximálně omezit kontakt se zvířaty v prvém půlroce po transplantaci. Kočky jsou nebezpečné hlavně z důvodu přenosu toxoplasmosy.
Domácí ptáci jsou rovněž zdrojem řady bakterií, virů i plísní. Plazi a akvarijní ryby jsou bezpečné. Pes má být pravidelně kontrolován veterinářem a má užívat léky proti střevním parazitům 4 x ročně.
Práce na zahradě
Fyzická činnost po transplantaci je velmi vhodná k udržení dobré kondice. Nicméně z důvodů infekce není vhodná práce s hlínou v časném období po transplantaci.
V pozdějším období lze běžné práce na zahradě považovat za bezpečné s výjimkou práce se senem a suchým listím a s kompostem. Je dobře se chránit při práci na zahradě (rukavice) a při práci v prašném prostředí (rouška, respirátor).
Sexuální život
Játra významně ovlivňují funkci pohlavních orgánů. Mužská impotence často provází pokročilé jaterní onemocnění. Stejně tak i ženy s pokročilou jaterní cirhosou většinou ztrácejí menstruační cyklus. Libido bývá nízké u obou pohlaví. Tato situace se po transplantaci u příjemců v plodném věku rychle mění. Znamená to především, že ženy mohou opět otěhotnět. Návrat k pohlavnímu životu je tedy možný za určitý čas po propuštění z nemocnice. Je však nutné mít na zřeteli sníženou obranyschopnost při imunosupresivní terapii. Přenos slin při líbání je spojen s přenosem virů a bakterií.
Omezte proto líbání partnera s oparem a s projevy nachlazení.
Bariérová antikoncepce (kondom) může sehrát pozitivní úlohu v ochraně před pohlavně přenosnými nemocemi a chrání partnera před nákazou viry hepatitidy.
Žena může po transplantaci jater znovu otěhotnět i když i několik let před transplantací neměla menstruační krvácení. U části příjemců jater může být návrat k normálnímu sexuálnímu životu spojen s určitými obavami. Nebojte se tyto otázky prodiskutovat s Vaším ošetřujícím lékařem, s gynekologem nebo i s jiným členem týmu, ke kterému máte důvěru.
Péče o kůži a vlasy
Pokud se u Vás neobjeví akné, suchá pokožka nebo jiné problémy s kůží, nebudete potřebovat žádnou zvláštní péči. Můžete se libovolně sprchovat, koupat a používat různá mýdla a běžnou kosmetiku.
Akné
Pozor!
Rozsáhlé, infikované nebo dlouhotrvající akné svěřte do péče kožního lékaře. O případné celkové léčbě antibiotiky se vždy poraďte s lékařem transplantačního týmu.
imunosupresivní léky, zejména steroidy, mohou usnadnit vznik akné na obličeji, hrudníku, ramenou nebo na zádech. Po cyklosporinu se může Vaše kůže více mastit. Pokud se objeví akné, myjte si postižená místa 3x denně jemným mýdlem a žínkou a vždy je důkladně opláchněte.
Způsoby, jakými můžete omezit vznik akné:
- Nesahejte si na obličej a netřete postižená místa. Abyste zabránili hluboké infekci, nemačkejte si akné.
- Omezte používání kosmetiky.
Nepoužívejte ani kosmetiku, určenou jako krycí přípravky na akné. Nepoužívejte make-up.
Kontaktujte transplantační tým, pokud na kůži objevíte výrůstky, vyrážky nebo barevné změny.
Péče o suchou kůži
Používejte jemné mýdlo s neutrálním nebo mírně kyselým pH a po koupeli pleťové mléko.
Rány a odřeniny
Drobná poranění omývejte mýdlem a vodou. Je možné používat běžné desinfekční přípravky. Péči o větší poranění přenechte lékaři.
Péče o vlasy
Při užívání steroidů dojde pravděpodobně ke zhoršení kvality Vašich vlasů. Používáním barev, odbarvovačů a ondulací se kvalita Vašich vlasů nejspíš ještě zhorší. Neměli byste si nechat barvit nebo ondulovat vlasy, dokud dávka steroidů nebude nižší než 10 mg denně. Upozorněte svého kadeřníka na to, že užíváte kortikosteroidy.
Nadměrný růst ochlupení
Některé léky zvyšují růst vlasů a chlupů. Pokud se objeví nadměrný růst ochlupení na viditelných místech těla, zkuste použít depilační krém, peroxid vodíku k odbarvení, vosk či jiné způsoby depilace. Informujte o tom svého lékaře. Sami nikdy neměňte doporučené dávkování léků!
Pobyt na slunci
Základní pravidla pro pobyt na slunci:
- Nevystavujte se slunečnímu záření zbytečně.
- Při pobytu na slunci (v létě i při oblačném počasí) používejte krémy s ochranným faktorem alespoň 15.
- I při běžném životě je třeba viditelné partie kůže chránit krémem (obličej, krk, ramena, paže a ruce).
- Dávejte přednost oblečení s dlouhými rukávy.
- Noste klobouky.
- Používejte sluneční brýle.
- Rozhodnete-li se pro pobyt u moře, chraňte se před přímým sluncem.
- Nenavštěvujte solárium.
- Mějte na paměti, že opalování je pro Vás nezdravé!
Kůže pacientů po transplantacích orgánů je zvláště choulostivá na ozáření ultrafialovým zářením. To je nejsilnější v poledním slunci, zejména na horách nebo u moře. Je třeba se před ním chránit, neboť delší působení UV záření způsobuje spálení kůže (začervenání, bolest až vznik puchýřů), urychluje stárnutí kůže a tvorbu vrásek a zejména významně zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže, zejména melanomu.
Melanom je velmi nebezpečné, často smrtelné nádorové onemocnění.
Kouření
Nekuřte! Jedná se o velmi nezdravý návyk i pro běžnou populaci. Při současném užívání imunosupresivních léků se veškerá rizika kouření (chronický zánět průdušek, onemocnění srdce a cév, rakovina plic i jiných orgánů) výrazně zvyšují.
Návrat do zaměstnání
Většina pacientů bez závažnějších komplikací se po transplantaci jater bude moci vrátit ke svému původnímu povolání. Týká se to zejména duševně pracujících příjemců.
U manuálně pracujících může být návrat k původní profesi obtížnější. Nebojte se o tom diskutovat s pracovníky programu (ošetřující lékař, transplantační koordinátorka, psycholog, sociální pracovnice). Nezapomeňte, že transplantace jater Vám má umožnit návrat k normálnímu životu a sociální začlenění a návrat k práci k tomu významně přispějí.