Srdce » Zdravotní péče po propuštění z nemocnice

Zdravotní péče po propuštění z nemocnice

Až do nynějška se o Vás pečlivě staral zdravotnický personál na transplantační jednotce, teď je však čas odejít z nemocnice. Zodpovědnost za Váš zdravotní stav nyní leží z větší části na Vás. Nezapomínejte však, že transplantační tým je připraven Vám pomoci, pokud budete mít jakékoliv problémy.

Kontrolní návštěvy

DŮLEŽITÉ!

Vždy si s sebou na návštěvu u lékaře přineste seznam užívaných léků, aby váš lékař věděl, které léky užíváte.

Neberte si před odběrem krve tacrolimus nebo cyklosporin, ovlivní/ znehodnotí výsledky.

V prvních několika měsících po propuštění z nemocnice je důležité, abyste docházeli pravidelně na kontrolní návštěvy, jejichž četnost určí Váš lékař. Cílem těchto kontrolních návštěv je sledovat Váš pokrok a odhalit možné komplikace. Při každé návštěvě budou pečlivě vyhodnoceny funkce Vašeho srdce a budete zkontrolováni z hlediska možné infekce nebo rejekce.

Biopsie budou obvykle prováděny dvakrát měsíčně v druhém měsíci po operaci, jednou měsíčně v dalších čtyřech měsících a dále jednou za rok. Kromě toho Vám bude prováděno echokardiografické (ultrazvukové) vyšetření srdce.

Budete požádáni, abyste dali vzorek krve na stanovení hladin imunosupresivních léků cirkulujících ve Vaší krvi a podle výše těchto hladin se upraví jejich dávky. Příliš vysoké dávky léku mohou vést k vyššímu výskytu infekcí, zatímco příliš nízké dávky mohou mít za následek rejekci srdce. Jak riziko infekce a rejekce klesá, bude klesat i frekvence kontrolních návštěv.

Je velmi důležité, abyste si na návštěvu lékaře s sebou přinesli seznam všech užívaných léků. Tento seznam léků nemá obsahovat pouze speciální léky po transplantaci. Musí obsahovat každou tabletu, kterou užíváte, i když jsou to pouze minerály nebo vitaminy.

Péče o operační ránu

Udržujte operační ránu čistou a myjte ji antiseptickým mýdlem. Pokud zpozorujete jakékoliv změny, jako je zarudnutí, otok nebo „přeskakování hrudní kosti“, ihned informujte svého lékaře.

Sledování tělesné teploty

Zkontrolujte si teplotu vždy, když budete mít pocit horečky, svalový třes nebo bolesti. Může se jednat o první známku infekce nebo epizody rejekce. Pokud přetrvává teplota nad 38 °C déle než 1 den, měli byste ihned kontaktovat transplantační tým nebo lékaře. Neléčte se sami žádným lékem bez svolení lékaře.

Krevní tlak a tep

Před odchodem z nemocnice Vás zdravotní sestra naučí měřit si krevní tlak a tep. Je důležité, abyste znali Váš normální krevní tlak a srdeční frekvenci, abyste mohli upozornit svého lékaře na jakoukoliv změnu od obvyklých hodnot.

Obecná tělesná hygiena

Je důležité, abyste zachovávali dobrý standard osobní hygieny. To pomáhá snižovat riziko infekce.

Je důležité, abyste zachovávali dobrý standard osobní hygieny. To pomáhá snižovat riziko infekce. Snažte se dodržovat následující pokyny:

  • myjte se pravidelně, přednost dávejte sprše před koupelí ve vaně
  • používejte raději mýdlo z dávkovače než klasické
  • často si měňte ručníky a osušky
  • před jídlem a po použití záchodu si vždy umyjte ruce. Čistěte si pečlivě nehty za pomoci kartáčku na ruce
  • ženy, které mají menstruaci, si musí pravidelně vyměňovat vložky nebo tampóny, protože krev je ideální živnou půdou pro bakterie. Pravidelné mytí jemným mýdlem a vodou je dostačující

Péče o dutinu ústní

Péče o dutinu ústní by měla být velmi pečlivá a trvalá. Používejte měkký zubní kartáček, abyste si nepoškodili dásně. Čistěte si zuby hned po jídle a vypláchněte si ústa antiseptickou ústní vodou. Prevencí zubního kazu je pravidelné žvýkání žvýkaček bez cukru. Pokud máte umělý chrup, čistěte si ho pečlivě po každém jídle. Nejvhodnější zubní pasty jsou protiparadentózní.

K zubaři byste neměli chodit dříve než za 6 měsíců po operaci (s výjimkou akutních stavů). Poté jsou důležité pravidelné kontrolní návštěvy u Vašeho zubního lékaře jednou za šest měsíců.

Bez ohledu na to, jak dlouho jste po transplantaci srdce, musíte užívat antibiotika po dobu 24 hodin před každou zubní operací nebo výkonem a dalších 48 hodin po nich. Tento druh léčby se nazývá profylaxe a Vy musíte požádat lékaře o předpis antibiotika.

Zbytnění dásní

Možným vedlejším účinkem některých imunosupresivních léků je zbytnění (hyperplazie) dásní. Pro někoho to může být znepokojující záležitost, avšak za žádných okolností nesmíte měnit léky nebo je dokonce přestat užívat. Pokud Vás hyperplazie příliš obtěžuje, požádejte lékaře o změnu léčby.

Péče o kůži a vlasy

Kortikosteroidy mohou způsobit akné na obličeji, hrudníku, ramenech nebo zádech. Pokud se rozvine akné, omývejte si postiženou oblast třikrát denně jemným antibakteriálním mýdlem a ujistěte se, že jste úplně spláchli mýdlo z kůže. Pokuste se zabránit odírání postižené oblasti a nepoužívejte kosmetiku za účelem zakrytí akné, protože používání make-upu zabrání ústupu akné. Pokud akné zůstává problémem, poraďte se se svým lékařem nebo členem transplantačního týmu.

Pokud bude Vaše kůže velmi suchá, dočasně si tyto oblasti nemyjte a kůže nabude opět svou přirozenou vlhkost. Používejte jemné mýdlo a po koupání se natírejte tělovým mlékem.

Kortikosteroidy pravděpodobně poškodí Vaše vlasy. Trvalé používání barev na vlasy, prostředků na tvorbu odstínu vlasů, vln a odbarvovačů může vést k tomu, že se vlasy stávají křehkými a narušenými. Na vlasy používejte kvalitní kondicionér.

Nechtěný růst ochlupení

Možným vedlejším účinkem některých imunosupresivních léků je zvýšený růst chloupků v obličeji. To může být stresující pro ženy a děti, avšak za žádných okolností nesmíte měnit dávky léků nebo je přestat užívat. Pokud je růst chloupků nadměrný, můžete používat depilační krém nebo si chloupky odbarvit roztokem peroxidu vodíku. V úvahu přichází také opakovaná depilace voskem nebo laserová depilace. Některé léky mohou naopak způsobit ztrátu vlasů či ochlupení. Růst vlasů se po změně léků obnoví.

Základní pravidla pro pobyt na slunci:

  • Nevystavujte se slunečnímu záření zbytečně.
  • Při pobytu na slunci (v létě i při oblačném počasí) používejte krémy s ochranným faktorem alespoň 15.
  • I při běžném životě je třeba viditelné partie kůže chránit krémem (obličej, krk, ramena, paže a ruce).
  • Dávejte přednost oblečení s dlouhými rukávy.
  • Noste klobouky.
  • Používejte sluneční brýle.
  • Rozhodnete-li se pro pobyt u moře, chraňte se před přímým sluncem.
  • Nenavštěvujte solárium.
  • Mějte na paměti, že opalování je pro Vás nezdravé!

Pobyt na slunci

Pro každého může být nebezpečný příliš dlouhý pobyt na sluníčku. Ultrafialové paprsky obsažené ve slunečním světle způsobují předčasné stárnutí kůže, úžeh a rakovinu kůže. Pacienti po transplantacích mají zvýšené riziko kožních nádorů, protože jejich imunitní systém není schopen napravovat všechna poškození způsobená ultrafialovým světlem pronikajícím kůží.

U pacientů po transplantaci je vyšší riziko přeměny mateřských znamének na zhoubné nádory, protože užívají imunosupresivní léky. Pokud zpozorujete, že mateřské znaménko mění barvu nebo se jeho hranice stávají nepravidelnými, musíte ihned kontaktovat svého lékaře.