Po prvním uvážení transplantace plic, kterou zpravidla navrhne Váš ošetřující pneumolog, je nutné podstoupit celou řadu vyšetření, která posoudí jestli Váš zdravotní stav umožní provést operaci, s jak velkým rizikem a jaké komplikace lze očekávat v dalším průběhu. Součástí těchto vyšetření je mj. i zubní vyšetření a ošetření případných zkažených zubů, které mohou být v budoucnu zdrojem infekce. Podobně jako prevenci infekčního onemocnění je nutné podstoupit předepsaná očkování. V neposlední řadě je součástí předoperační přípravy i vyšetření psychologem.
Potom následuje informační pohovor, při kterém budete zařazeni na čekací listinu – waiting list. Od této chvíle můžete být kdykoli kontaktováni lékařem transplantačního týmu, že se pro Vás našly vhodné plíce. V současné době je v ČR na čekací listině transplantace plic 40 čekatelů. Doba čekání na vhodný orgán může být až 2 roky, ale transplantace může rovněž proběhnout druhý den po zařazení na čekací listinu.
Rozhodujícím kriteriem pro volbu vhodného orgánu je shoda v krevní skupině a velikost orgánu, který musí alespoň přibližně odpovídat velikosti Vaší postavy. Až po zvážení těchto okolností rozhoduje o přidělení orgánu, čas strávený na čekací listině. Tato skutečnost může ovlivnit dobu čekání na orgán. Drobná 150cm vysoká žena s krevní skupinou AB (krevní skupina AB je vzácná) bude pravděpodobně čekat déle než 180cm vysoký muž s krevní skupinou A.
Během čekání na transplantaci budete stále v kontaktu s transplantačním týmem. Jednou za měsíc budete telefonicky kontaktováni naší sestrou, jak se Vám daří. Jednou za 1/4 – 1/2 roku budete pozváni k ambulantní kontrole. Krom toho budete nadále v péči Vašeho pneumologa.
V případě jakékoli změny Vašeho zdravotního stavu, ať už pouhého nachlazení, nebo zhoršení základního onemocnění, které si vyžádá hospitalizaci, je nutné o této skutečnosti informovat transplantační tým.
Je nezbytné být vždy a za všech okolností telefonicky dostupný. Je dobré si pořídit mobilní telefon a zvolit operátora, který dobře funguje tam kde trávíte většinu času (doma, na chalupě…). V případě jakékoli změny Vašeho zdravotního stavu, ať už pouhého nachlazení, nebo zhoršení základního onemocnění, které si vyžádá hospitalizaci, je nutné o této skutečnosti informovat transplantační tým. Stejně tak pokud budete např. cestovat do zahraničí je třeba informovat o tom, že nebudete v daném období dostupní a Váš stav na čekací listině se během té doby označí jako neaktivní. Po skončení těchto důvodů to telefonicky oznámíte a Váš stav na čekací listině se znovu aktivuje.
V období čekání na transplantaci je dobré udržovat se v dobré kondici a udržet si dobrou svalovou sílu Pokud trpíte nadváhou, budete vyzváni k redukci hmotnosti, kterou můžete předejít závažným pooperačním komplikacím. Naopak u pacientů s cystickou fibrózou trpícím podvýživou je nutná speciální vysokoenergetická dieta.
Vaše rozhodnutí podstoupit transplantaci musí být pevné a neotřesitelné. Připravte se na skutečnost, že telefonát o vhodné plíci Vás může zastihnout v jakékoli denní či noční době, bez ohledu na to zasedáte-li s rodinou k štědrovečerní tabuli nebo máte nasmlouvané řemeslníky na neděli. Vaše motivace k transplantaci musí převážit všechny tyto nepříznivé a stresující okolnosti. K tomu Vám také pomůže podpora Vašich blízkých a dobré rodinné zázemí. Je dobré aby Váš partner nebo partnerka nebo rodinný příslušník se spolu s Vámi účastnili kontrol před transplantací a stejně jako Vy se zajímali o všechny potřebné informace. Stanou se pro Vás důležitou oporou a pomocníkem v dalším období.
Je vhodné mít dopředu připravené zabalené věci do nemocnice. Předejdete tak zbytečnému stresu při chvatném balení před Vaším odjezdem do nemocnice.
S sebou nepotřebujete nic zvláštního:
- pyžamo, domácí obuv, župan, spodní prádlo
- toaletní potřeby
- knížku nebo walkman na ukrácení dlouhé chvíle.
Ale vše Vám mohou přivézt příbuzní dodatečně.